Mentoring krok po kroku z Mentiway
Mentoring jest niezwykle skuteczną metodą rozwoju osobistego. Poszerza perspektywę, pomaga uzyskać informację zwrotną, rozwija umiejętności personalne. Jest niemalże dla każdego. Jednak aby był skuteczny, konieczne jest przestrzeganie zasad, które czynią z mentoringu faktyczny proces rozwojowy, a nie tylko bieżące rozwiązywanie problemów. Proces, który ma swój początek i koniec, który ma swoje cele, który można podsumować i ocenić.
Zaprojektowaliśmy Mentiway w taki sposób, aby z jednej strony – szczególnie dla osób nowych w mentoringu – ułatwić rozpoczęcie procesu i jego realizację, z drugiej aby usprawnić organizację pracy, dostarczyć wiedzy i technik do poprawy skuteczności spotkań i całego mentoringu.
Z niniejszego artykułu dowiesz się jak krok po kroku korzystając z funkcjonalności Mentiway przeprowadzić proces mentoringowy.
Pierwszy kontakt
Zainicjowanie kontaktu przez Mentee i wprowadzenie daty pierwszej sesji


Po utworzeniu pary mentoringowej Mentee powinien/powinna skontaktować się z Mentorem(-ką) korzystając z chatu lub adresu e-mail dostępnego w wizytówce Mentora(-ki) i w ten sposób ustalić datę pierwszego spotkania.
Datę i godzinę pierwszego spotkania Mentee zapisuje w szczegółach pierwszej sesji.
Zapisywanie terminów spotkań w szczegółach sesji w Mentiway jest niezwykle istotne z dwóch powodów:
- na podstawie dat spotkań wysyłane są z Mentiway automatyczne powiadomienia pomagające w przygotowaniu się do sesji,
- dzięki datom organizatorzy programu mają świadomość ogólnych postępów w programie, mogą stwierdzić czy procesy są realizowane i reagować w przypadku braku spotkań.
Przygotowanie się do pierwszego spotkania

Obie osoby w parze powinny przed spotkaniem zapoznać się ze szczegółami pierwszej sesji. Przede wszystkim:
- przeglądając przygotowaną przez Mentiway sugerowaną agendę sesji,
- zapoznając się z przypisanymi do sesji materiałami szkoleniowymi
- oraz czytając treść kontraktu mentoringowego.
Odświeżenie wiedzy na temat mentoringu

Przed rozpoczęciem właściwego procesu mentoringowego sugerujemy zapoznać się z wybranymi materiałami w Bazie Wiedzy i na naszym blogu:
- materiały video zaprezentowane w postaci Akademii Mentoringu Mentiway,
- rola Mentora/Mentorki w procesie mentoringowym,
- rola Mentee w procesie mentoringowym,
- czym jest Mentoring.
Pierwsza sesja i kontrakt mentoringowy

Celem pierwszej sesji jest nawiązanie relacji, poznanie się nawzajem oraz potwierdzenie zasad współpracy.
W agendzie pierwszej sesji zawarliśmy kilka tematów, które warto poruszyć podczas spotkania w celu nawiązania relacji i poznania się. Podczas rozmowy warto poruszyć zarówno tematy związane z karierą – doświadczenie, obecnie realizowane obowiązki, jak i te bardziej prywatne związane z hobby i zainteresowaniami.
W drugiej fazie sesji obie strony powinny potwierdzić ogólne postanowienia zawarte w kontrakcie, ja również wprowadzić indywidualne ustalenia takie jak:
- miejsce lub sposób realizacji spotkań, ich orientacyjny czas trwania,
- sposób odwoływania / przekładania spotkań,
- ewentualnie jakich tematów wolicie unikać,
- zarys celów do realizacji przez Mentee podczas procesu,
- etc.
Po uzupełnieniu ustaleń w funkcjonalności kontraktu obie strony powinny potwierdzić zasady współpracy klikając w przycisk podpisania kontraktu w dole strony.
Na zakończenie warto jeszcze nawiązać do celów i ewentualnie ustalić pracę domową do realizacji przez Mentee, związaną z pogłębieniem tych celów. Może to być na przykład analiza SWOT, Koło Życia, Karta Wizji lub inna technika najlepiej pasująca do aktualnej sytuacji i potrzeb Mentee.
Druga sesja mentoringowa i ustalenie celów
Celem drugiej sesji jest praca nad ustaleniem celów Mentee na proces mentoringowy.
Przed sesją Mentee powinien/powinna zastanowić się nad swoimi celami, ewentualnie realizując pracę domową ustaloną na poprzedniej sesji.
Z kolei Mentor/Mentorka powinien/powinna zapoznać się z technikami ustalania celów. Na przykład opisanymi w artykule w Bazie Wiedzy: Cele w mentoringu – Jak skutecznie zdefiniować cele na proces mentoringowy?.
W trakcie drugiej sesji przede wszystkim przepracujcie cele Mentee na proces mentoringowy. Możecie w tym celu skorzystać z jednej z technik dostępnych w Bazie Wiedzy, na przykład: Cele w mentoringu – Jak skutecznie zdefiniować cele na proces mentoringowy?.
Koniecznie zapiszcie też cele w Planie Rozwoju Mentee dostępnym z poziomu menu po lewej stronie. Szablon Planu jest tak skonstruowany aby oprócz treści celu zastanowić się i zapisać też kryterium jego realizacji. Po ustaleniu celów podpiszcie Plan Rozwoju Mentee klikając w przycisk na dole strony.
Kolejne sesje mentoringowe
Kolejne sesje mentoringowe zależą już od potrzeb Mentee i wybranej przez Was metody pracy.
W ramach każdej sesji znajduje się sugerowana agenda, której celem jest przypomnienie o podstawowych elementach sesji takich jak przygotowanie się, danie sobie feedbacku, podsumowanie sesji i autorefleksja.
Przy każdej sesji uwzględniliśmy też przypisane do niej materiały, których celem jest dalsze poszerzanie wiedzy – zarówno dla Mentees, jak i dla Mentorów oraz Mentorek.
Pamiętajcie o zapisywaniu z wyprzedzeniem dat kolejnych sesji. Jest to niezwykle ważne, gdyż:
- na podstawie dat spotkań wysyłane są z Mentiway automatyczne powiadomienia pomagające w przygotowaniu się do sesji,
- dzięki datom organizatorzy programu mają świadomość ogólnych postępów w programie, mogą stwierdzić czy procesy są realizowane i reagować w przypadku braku spotkań.
Zakończenie procesu
Przed ostatnią sesją Mentor/Mentorka powinien/powinna uzupełnić Raport końcowy dla Mentee (dostępny w menu po lewej stronie).
Podczas ostatniej sesji dodatkowo oboje zapoznajcie się z ankietą Oceny realizacji celów Mentee, wspólnie dokonajcie tej oceny. Niech Mentee zapisze wyniki tej oceny.
Po ostatniej sesji nie zapomnijcie pobrać swoich notatek oraz raportu PDF dostępnego w „Podsumowaniu procesu”. Gratulujemy zakończenia procesu mentoringowego!