Do góry

Otwarte programy mentoringowe – katalog/lista

Mentoring to wyjątkowa forma wsparcia, która pomaga jednostkom w rozwoju zawodowym i osobistym poprzez dzielenie się doświadczeniem, wiedzą oraz inspiracją. Jeśli jesteś osobą, która pragnie zostać Mentorem(-ką) lub Mentee, jesteś tu w odpowiednim miejscu.

Nasza lista programów mentoringowych zawiera wybrane cykliczne programy dostępne w Polsce, ale pamiętaj, że to tylko wycinek z bogatej gamy dostępnych inicjatyw. Świat mentoringu jest pełen różnorodnych programów, zrzeszających osoby o różnych doświadczeniach i celach. Nasz katalog programów jest subiektywny i na pewno nie zawiera pełnej listy wszystkich programów działających w kraju. Jeśli znasz inny ciekawy program mentoringowy lub prowadzisz taki program, którego nie ma na naszej liście, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami. Chcemy, aby ten katalog był jak najbardziej kompleksowy i aktualny.


Programy mentoringowe branżowe

Fundacja Women in Law

Program mentoringowy Fundacji Women in Law powstał, aby wspierać rozwój i akcelerację kariery młodych prawniczek. W ramach mentoringu, chcemy, aby mentees zyskały dostęp do opieki merytorycznej bardziej doświadczonych prawniczek i prawników, którzy z kolei również będą mogli nauczyć się od młodych adeptek prawa nowego spojrzenia na branżę prawniczą, a także inspirować się młodszym pokoleniem.

 • Mentees: młode, początkujące prawniczki – studentki i absolwentki prawa, aplikantki
 • Mentorzy(-ki): prawnicy z doświadczeniem, w wieku minimum 35 lat
 • Zwyczajowy start rekrutacji: początek kwietnia
 • Strona programu: https://www.womeninlaw.pl/program-mentoringowy/

Włącz uważność

„Włącz Uważność” to jedyny program mentoringowy w Polsce przygotowujący ludzi i biznes do włączania osób z niepełnosprawnościami do swoich organizacji. Jego celem jest wsparcie firm, korporacji i jednostek administracji publicznej w świadomym kształtowaniu przyjaznego i włączającego środowiska pracy dla OzN.

 • Mentees: managerowie chcący wdrażać różnorodność w swoich organizacjach
 • Mentorzy(-ki): managerowie z doświadczeniem we wdrażaniu różnorodności, zatrudnianiu Osób z Niepełnosprawnościami
 • Zwyczajowy start rekrutacji: wrzesień – październik
 • Strona programu: https://ozn.fireflies.energy/program-mentoringowy-ozn-wlacz-uwaznosc/

Top Woman in Real Estate

Jest to jedyny tego typu program w branży dedykowany ambitnym kobietom, dzięki któremu uczestniczki: mogą czerpać wiedzę i doświadczenie od najbardziej rozpoznawalnych osób w branży nieruchomości, otrzymują możliwość zainspirowania się i spotkania z wybitnymi osobami, zajmującymi stanowiska zarządcze i menadżerskie, od których otrzymują najlepszy możliwy przykład budowania kariery, rozwijają się osobiście i zawodowo, spotykają inne osoby na podobnym etapie kariery zawodowej, nawiązują relacje biznesowe, uzyskują szeroką wiedzę o rynku i biznesie.

 • Mentees: kobiety chcące rozwijać się w branży nieruchomości
 • Mentorzy(-ki): kobiety z co najmniej 5-letnim doświadczeniem w sektorze nieruchomości i budownictwa
 • Zwyczajowy start rekrutacji: sierpień – wrzesień
 • Strona programu: https://www.topwoman.pl/mentoring/

Dare IT

Mentoring Dare IT to 4-miesięczny program prowadzony przez ekspertki z branży IT dla kobiet chcących znaleźć swoją pierwszą pracę w jednej z wybranych specjalizacji.

 • Mentees: kobiety chcące rozpocząć pracę w IT
 • Mentorzy(-ki): zamknięta lista Mentorek
 • Zwyczajowy start rekrutacji: początek października
 • Strona programu: https://www.dareit.io/mentoring

CFA Society Poland

Autorski program mentoringowy opracowany przez CFA Society Poland to niepowtarzalny projekt stworzony przede wszystkim z myślą o członkach społeczności CFA. W programie członkowie mogą pełnić rolę zarówno mentora, jak i mentee – przy uwzględnieniu ich pozycji zawodowej oraz doświadczenia.

Top Minds

TopMinds to program mentoringowy, który otwiera młodym, polskim naukowcom drzwi do międzynarodowej kariery. Zapraszamy do niego studentów i doktorantów wyróżniających się na polu naukowym, pełnych pasji i ambicji, stawiających nie tylko na sukces w środowisku akademickim, ale też nieustanny rozwój.

 • Mentees: studenci i doktoranci chcący rozwijać się na polu naukowym
 • Mentorzy(-ki): lista zamknięta
 • Zwyczajowy start rekrutacji: listopad – grudzień
 • Strona programu: https://topminds.pl/

Top Young 100 (PSML)

Program Top Young 100 jest roczną inicjatywą cykliczną skierowaną do najlepszych studentów kierunków związanych z łańcuchem dostaw w Polsce, od kilku lat identyfikujemy najlepsze młode talenty, wspieramy ich rozwój i dalszą ścieżkę kariery, budując w Polsce silne centrum kompetencji przyszłych liderów branży. Top Young 100 to unikatowa platforma synergii trzech środowisk: studenckiego, biznesowego i akademickiego.

 • Mentees: studenci kierunków związanych z logistyką i łańcuchami dostaw
 • Mentorzy(-ki): lista zamknięta
 • Zwyczajowy start rekrutacji: kwiecień
 • Strona programu: https://topyoung100.pl/?lang=pl_pl

IT for SHE

Masz apetyt na rozwój? Chcesz nauczyć się nowych narzędzi, technologii, a może dowiedzieć się, co tak naprawdę robi się w globalnych korporacjach technologicznych? Albo potrzebujesz wsparcia w projektowaniu ścieżki kariery lub rozwoju potencjału przywódczego? Nie ma lepszej i bardziej efektywnej metody na rozwój niż indywidualna praca pod okiem Mistrza-Mentora. Mentoring to partnerska relacja zorientowana na odkrywanie i rozwijanie potencjału uczennicy.

W programie IT for SHE zapraszamy Cię do aplikowania do jednego z 40. wyjątkowych Mentorów z najlepszych firm technologicznych. 

Make the change – Sieć Przedsiębiorczych Kobiet

Zgłoś się do wyjątkowego programu mentoringowego dla młodych kobiet. Razem z jedną z Mentorek Sieci Przedsiębiorczych Kobiet będziesz mogła wypracować korzystne dla Ciebie rozwiązania, zmierzyć się z zawodowymi wyzwaniami, skorzystać z wiedzy osoby doświadczonej na rynku pracy. Udział w programie jest bezpłatny.

Program odbywa się w ramach XX Konferencji Sieci Przedsiębiorczych Kobiet Make the Change: Jak prowadząc firmę zmieniać świat na lepsze? , na której zostaną zaprezentowane wnioski z projektu oraz odbędzie się panel dyskusyjny dedykowany młodym na rynku pracy. Jest także realizowany w ramach projektu Biznes w Kobiecych Rękach, przy wsparciu finansowym Citi Foundation i Fundacji Citi Handlowy.

Program WINGS – mentoring w Fundacji Odzyskani

Program Mentoringowy WINGS to projekt Fundacji Odzyskani, który ma na celu pomoc młodym ludziom w wyborze oraz kształtowaniu ich ścieżki kariery oraz rozwoju kompetencji miękkich.

Zobacz też:


Programy mentoringowe dla studentów i studentek

SGH w Warszawie

Program Mentoringowy SGH łączy absolwentów i absolwentki SGH (mentorów i mentorki) ze studentami i studentkami (mentees) pragnącymi korzystać ze wsparcia w kształtowaniu swojej kariery w oparciu o doświadczenia starszych kolegów. Idea Programu polega na budowaniu relacji pomiędzy mentees a mentorami, jak również na tworzeniu absolwencko-studenckiej wspólnoty.

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

„Mentoring dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu” to Program rozwojowy, który pozwoli Ci spojrzeć na własne cele i oczekiwania z perspektywy osób, które są już tam, gdzie Ty chcesz dojść.” Program zdobył 1 miejsce w konkursie „Super M” na najlepszy Program mentoringowy w Polsce organizowany przez European Mentoring & Coaching Council (EMCC).

Uniwersytet Łódzki

Twój rozwój nie musi ograniczać się jedynie do zajęć i uczestnictwa w kołach naukowych. Jeżeli wiesz, w którym kierunku chcesz podążać po studiach, albo wręcz przeciwnie – jesteś głęboko zainteresowany konkretnym zagadnieniem, ale nie wiesz, jak przekuć to w satysfakcjonującą drogę zawodową – zapoznaj z tym, co oferuje Ci projekt mentorski Uniwersytetu Łódzkiego, w którym nasi znakomici absolwenci, reprezentanci biznesu, świata kultury i mediów, doradzają studentom uczelni i pomagają im zaplanować ścieżkę kariery. 

Uniwersytet Wrocławski

Program mentoringowy opiera się na nieformalnej relacji jaką Mentor/Mentorka (doświadczony specjalista o wysokich kompetencjach zawodowych, który chce podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem) nawiązuje z Mentee (studentka/student UWr). Celem tych spotkań jest uzyskanie niezbędnych informacji na temat wybranej przez Ciebie ścieżki kariery, zweryfikowanie wyobrażeń na temat pracy zawodowej, poznanie znaczenia „dojrzałość zawodowa”. W trakcie spotkań Mentor/Mentorka nie narzuca swojego zdania i nie daje gotowych odpowiedzi. Jest inspiracją i pomaga odkrywać potencjał oraz wskazuje możliwości rozwoju.

 • Mentees: studenci i studentki Uniwersytetu Wrocławskiego
 • Mentorzy(-ki): zamknięta lista Mentorów i Mentorek
 • Zwyczajowy start rekrutacji: listopad
 • Strona programu: https://biurokarier.uwr.edu.pl/program/

Politechnika Warszawska

Wśród wspaniałej grupy absolwentów PW, którzy odnieśli sukces w swoich branżach, w biznesie, w przemyśle – możesz odnaleźć mentorów, którzy udzielą Ci wsparcia w pierwszych krokach zawodowej kariery!

Aplikuj i przez 6 miesięcy ciesz się wsparciem, które zyskują absolutnie nieliczni.

Uniwersytet Warszawski i Warszawski Uniwersytet Medyczny

Program Mentoring UW dla studentów UW i WUM, którzy przez 4 miesiące będą pracować z wybranym Mentorem (Absolwentem UW) w jednym z oferowanych obszarów rozwoju na podstawie stawianych sobie celów.