Superwizja w mentoringu dla Mentorów i Mentorek
Pisząc o mentoringu, jego procesie czy roli Mentora wielokrotnie wspominaliśmy o superwizji. Najczęściej pojęcie to pojawiało się w kontekście rozwoju Mentorów i Mentorek. Było też umieszczane jako istotny element całego programu mentoringowego. W tym artykule przyjrzę się temu dokładniej opisując czym jest superwizja ogólnie, jaką ma rolę w mentoringu i kim jest superwizor. Zapraszam.
Czym jest superwizja
Pojęcie superwizji najczęściej stosowane jest w kontekście psychoterapii i psychoterapeutów.
Psychoterapia korzysta z dorobku wielu lat badań, analiz. Metody pracy pochodzą z różnych sprawdzonych nurtów i teorii. Jednak przede wszystkim opiera się na praktyce – relacji i na pracy z drugim człowiekiem. Psychoterapeuta ma do czynienia z wieloma różnymi przypadkami, często niestandardowymi, które wymagają czegoś więcej niż samej wiedzy z książek. Jednocześnie z uwagi na poufność nie może ot tak zasięgnąć porady czy wymienić się spostrzeżeniami z innymi psychoterapeutami.
I tu z pomocą przychodzi superwizja.
Jest to spotkanie grupowe lub indywidualne, prowadzone przez doświadczonego i certyfikowanego superwizora według ustalonych zasad. Podstawowym celem superwizji jest danie przestrzeni psychoterapeutom do rozmowy z innymi, bardziej doświadczonymi kolegami i koleżankami. Upraszczając, można zatem powiedzieć, że superwizja to proces mentoringowy dla psychoterapeutów.
Jaka jest rola superwizji
Superwizja w swoich założeniach spełnia trzy główne funkcje:
- Służy rozwojowi psychoterapeuty – podczas superwizji psychoterapeuta omawia (anonimowo) swoje procesy, dzięki wsparciu superwizora ma okazję spojrzeć na nie z innej perspektywy, spróbować nowych metod.
- Kształtuje poprawne postawy etyczne – superwizja ma rolę odświeżającą, pomaga usystematyzować proces, ale też skonsultować to czy prowadzone przez psychoterapeutę procesy są zgodne ze sztuką. Pomaga, aby procesy były bardziej obiektywne, mniej obciążone bagażem psychoterapeuty.
- Oczyszcza i wzmacnia – przypadki w psychoterapii zazwyczaj są trudne, obciążające psychikę psychoterapeuty. Podczas superwizji ma on możliwość uwolnić swoje emocje, oczyścić się, spojrzeć na nie z dystansem.
Ważne jest to, że fakt korzystania przez psychoterapeutę z superwizji nie oznacza, że jest on mniej doświadczony czy niekompetentny. Wręcz przeciwnie, świadczy to o dojrzałości, profesjonalizmie i dążeniu do dalszego rozwoju. Superwizja to standardowy element praktyki psychoterapeutów.
Czym jest superwizja w mentoringu
Superwizja w mentoringu ma formułę i rolę zbliżoną do tej w psychoterapii.
Najczęściej są to spotkania jeden na jeden z superwizorem.
Superwizor to osoba z dużym doświadczeniem w mentoringu i/lub coachingu. Powinna mieć za sobą setki godzin pracy z Klientem w wielu procesach. Powinna być też przeszkolona w zakresie samej superwizji.
Podczas superwizji Mentor / Mentorka ma okazję podzielić się wyzwaniami ze swoich procesów i uzyskać wsparcie. I znów można w uproszczeniu powiedzieć, że superwizja to taki mentoring dla Mentorów.
Profesjonalni Mentorzy zazwyczaj mają swoich stałych superwizorów, z którymi spotykają się regularnie. W przypadku programów mentoringowych organizowanych dla większych grup i często początkujących mentorów organizatorzy często zatrudniają superwizorów do wsparcia raz lub dwa razy w ciągu procesu.
Jakie korzyści ma superwizja dla Mentorów i Mentorek
Role superwizji w mentoringu są podobne do tych w psychoterapii. Też mówimy tu o roli formacyjnej, normatywnej i wzmacniającej (rozwój, utrzymanie wysokiego standardu i oczyszczenie).
Mentorzy i Mentorki regularnie korzystający ze wsparcia superwizorów otrzymują między innymi:
- Ciągły rozwój Mentora(-ki) pod kątem mentoringu i pracy z Mentee, uzyskanie feedbacku, pogłębianie samoświadomości
- Bardziej obiektywne spojrzenie na swoją pracę, wyjście z niewłaściwych przyzwyczajeń, świadomość przeniesienia, przeciwprzeniesienia
- Odświeżenie i uporządkowanie wiedzy na temat mentoringu
- Rozwiązywanie konkretnych wyzwań
- Poprawa pewności siebie w procesach mentoringowych
- Posiadanie superwizora może być też dodatkowym atutem uwiarygadniającym Mentora(-kę) u swoich Klientów
I podobnie jak w przypadku psychoterapeutów – superwizja u Mentorów nie jest świadectwem ich braku doświadczenia. Wręcz przeciwnie, świadczy o tym, że Mentor(-ka) stale pracuje nad swoim rozwojem, buduje swoją samoświadomość, kompetencje.
Ponadto, organizacje zrzeszające Mentorów często wymagają superwizji u swoich praktyków. Na przykład EMCC wymaga przynajmniej 1 godziny superwizji na 35 godzin praktyki, minimum 4 spotkań w ciągu roku.
Cześć, witam Cię na blogu Mentiway.
Jeżeli tu jesteś, to znaczy, że interesujesz się mentoringiem. Bardzo mnie to cieszy!
Być może zaciekawi Cię też rozbudowany poradnik i checklista wdrożenia programu mentorigowego? Linki do tych materiałów znajdziesz poniżej.
Kontynuuj czytanie artykułu.
Cześć, mam na imię Tomek, jestem współtwórcą Mentiway. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i wspieramy organizacje w drodze do sukcesu! 💪 Jeśli jesteś zainteresowany(-a) tym, jak sprawnie i skutecznie wdrożyć program mentoringowy w Twojej organizacji z wykorzystaniem technologii:
📩 napisz do mnie
🔗 skontaktuj się ze mną na LinkedIn