Do góry

Mentoring odpowiedzią na trudności z zatrudnianiem talentów i starzejące się społeczeństwo 

Według najnowszego raportu Future of Jobs Report od World Economic Forum Polska znalazła się w gronie krajów, w których pracodawcy najgorzej oceniają możliwości zatrudniania wartościowych pracowników w nadchodzących latach. To wraz z postępującym starzeniem się społeczeństwa może spowodować nie lada wyzwania przed zespołami HR. Na szczęście do dyspozycji mamy mentoring – narzędzie, które odpowiednio wdrożone może częściowo rozwiązać te problemy.  

W tym artykule dowiesz się więcej na temat wniosków z raportu od WEF i tego jak mentoring może pomóc Twojej organizacji. 

Future of Jobs Report od World Economic Forum 

Raport Future of Jobs to publikacja tworzona i udostępniana przez World Economic Forum. Oparta jest na ankietach wypełnianych przez reprezentantów ponad 1000 firm, które łącznie zatrudniają kilkanaście milionów pracowników w 55 krajach na całym świecie. 

Publikacja ta jest wydawana cyklicznie co dwa lata. Pierwszy raport pochodzi z 2016 roku. Każdy raport jest dostępny publicznie, a sama publikacja i wnioski z niej są uważnie czytane nie tylko przez zespoły HR, ale też przez kadrę menedżerską, właścicieli firm, a nawet fundusze i branżę inwestycyjną. 

Najnowsza publikacja pochodzi ze stycznia 2025 roku i na jej podstawie został opracowany niniejszy artykuł. Link do tego raportu: https://reports.weforum.org/docs/WEF_Future_of_Jobs_Report_2025.pdf 

Dostępność talentów i starzejące się społeczeństwo kluczowym wnioskiem dla Polski 

Według raportu Future of Jobs kluczowym wnioskiem dla rynku zatrudnienia w Polsce jest niska dostępność talentów i starzejące się społeczeństwo: 

“[…] Dostępność talentów jest również postrzegana jako problem, ponieważ 52% pracodawców działających w kraju spodziewa się, że starzejąca się i kurcząca się siła robocza wpłynie na ich działalność w ciągu najbliższych pięciu lat, a 65% przewiduje wyzwania związane z zatrudnianiem. […]”. 

Polska znalazła się na 4 od końca miejscu pod kątem tego jak pracodawcy oceniają pogorszenie się dostępności wykwalifikowanych pracowników w latach 2025-2030. Prześcignęły nas jedynie Węgry, Łotwa i Estonia: 

Lista krajów, których pracodawcy najgorzej oceniają pogorszenie się możliwości zatrudniania talentów w latach 2025-2030. Polska na 4 miejscu. Źródło: Future of Jobs Report 2025

65% pracodawców w Polsce przewiduje, że sytuacja w zakresie zatrudniania talentów się pogorszy

Jednocześnie jesteśmy w górze listy (12 miejsce) pod kątem negatywnego wpływu, jakie ma starzejące się społeczeństwo na kondycję firm: 

Kraje z największym wpływem starzejącego się społeczeństwa na firmy. Zaznaczona Polska. Źródło: Future of Jobs Report 2025.

Sytuacja jak widać jest poważna i pracodawcy dostrzegają już potencjalne problemy wynikające z braku wykwalifikowanych pracowników. 

Mentoring jako jedno z rozwiązań dla problemu starzejącego się społeczeństwa 

Oczywiście sami nie odwrócimy demografii, ale jako pracodawcy jesteśmy w stanie przygotować się na nadchodzące zmiany. Raport Future of Jobs wskazuje na to, że jednym z kluczowych obszarów, który będzie istotnym w rozwoju i przyciąganiu wykwalifikowanych pracowników będzie właśnie mentoring

“Oczekuje się, że trwające zmiany demograficzne, w szczególności starzenie się i zmniejszanie się siły roboczej w rozwiniętych gospodarkach, staną się znaczącym motorem popytu na umiejętności. Starzenie się i zmniejszanie się populacji w wieku produkcyjnym zmusza organizacje do priorytetowego traktowania zarządzania talentami, nauczania i mentoringu oraz motywacji i samoświadomości. Obok tych priorytetów rośnie nacisk na empatię i aktywne słuchanie, zarządzanie zasobami i obsługę klienta, co podkreśla rosnące zapotrzebowanie na umiejętności interpersonalne i operacyjne, które mogą zaspokoić specyficzne potrzeby starzejącej się siły roboczej i sprzyjać bardziej inkluzywnym środowiskom pracy.” 

Oprócz powyższych komentarzy raport wskazuje też na główne rodzaje czynności podejmowanych przez firmy w celu przyciągnięcia talentów do siebie. Trzy najczęściej wymieniane to: 

  • Wspieranie zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników: 64% 
  • Zapewnienie skutecznego przekwalifikowania i podnoszenia kwalifikacji: 63% 
  • Ulepszanie procesów rozwoju i awansu talentów: 62% 

I tu znów warto zwrócić uwagę na mentoring, który w swoich założeniach dotyka każdego z wyżej wymienionych obszarów. 

Mentoring jest według badań skutecznym rozwiązaniem podnoszącym well-being w miejscu pracy (zobacz więcej na ten temat). Jest to też efektywna metoda podnoszenia kwalifikacji oraz przekazywania, ale też i zatrzymywania wiedzy w organizacji. I ostatecznie mentoring bezpośrednio wpływa na promocje i awanse – zarówno dla Mentees, jak i dla Mentorów(-ek) – tu możesz zapoznać się z wynikami badań na ten temat

Jeżeli jesteś zainteresowany/ zainteresowana mentoringiem w swojej organizacji, to zapraszam też do: 

  • i ostatecznie do kontaktu z nami. Chętnie pomożemy Ci wprowadzić mentoring w Twojej organizacji. 

Cześć, witam Cię na blogu Mentiway.

Jeżeli tu jesteś, to znaczy, że interesujesz się mentoringiem. Bardzo mnie to cieszy!
Być może zaciekawi Cię też rozbudowany poradnik i checklista wdrożenia programu mentorigowego? Linki do tych materiałów znajdziesz poniżej.

X
Poradnik wdrożenia programu mentoringowego Checklista mentoringowa

Kontynuuj czytanie artykułu.

Cześć, mam na imię Tomek, jestem współtwórcą Mentiway. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i wspieramy organizacje w drodze do sukcesu! 💪 Jeśli jesteś zainteresowany(-a) tym, jak sprawnie i skutecznie wdrożyć program mentoringowy w Twojej organizacji z wykorzystaniem technologii:
📩 napisz do mnie
🔗 skontaktuj się ze mną na LinkedIn

Zobacz też: