Rodzaje mentoringu dla studentów – programy mentoringowe na uczelniach wyższych
Jak pokazał nasz ostatni raport, mentoring dla studentów jest powszechnym elementem w ofercie największych uczelni wyższych i stale zyskuje na popularności. Z jednej strony programy na uczelniach, które są realizowane już od lat, stają się coraz liczniejsze. Z drugiej, coraz to nowe uczelnie decydują się na uruchomienie swoich programów mentoringowych.
Sam raport opisaliśmy już dokładnie w poprzednich artykułach. Tym razem chciałbym skupić się na dwóch aspektach mentoringu z punktu widzenia organizatorów – czyli reprezentantów uczelni wyższych. Po pierwsze, jakie korzyści może przynieść taki program mentoringowy, w tym w zakresie przeciwdziałania zjawisku drop-outów. Po drugie, jakie rodzaje programów mentoringowych mają do dyspozycji organizatorzy.
Mentoring jako podniesienie wartości oferty uczelni i jedno z rozwiązań dla drop-outów
Korzyści z wdrożenia programu mentoringowego na uczelni wyższej może być wiele. Ja wybrałem trzy, które są według mnie najczęstsze i najbardziej istotne:
- Podniesienie jakości oferty kształcenia
- Relacje z otoczeniem biznesowym
- Przeciwdziałanie drop-outom
Podniesienie jakości oferty kształcenia studentów
To pierwsza i chyba najbardziej oczywista korzyść. Uczelnie wyższe, które mają w swojej ofercie programy mentoringowe, chętnie to komunikują i mogą wykorzystywać jako korzyść przy rekrutacji i marketingu swoich ofert.
Program mentoringowy stanowi naturalną korzyść dla części przyszłych studentów i może wpłynąć na ich decyzję dotyczącą wyboru uczelni. Ponadto, mentoring pokazuje, że oferta uczelni jest nowoczesna, związana z praktyką i że przygotowuje studentów do aktualnych wymagań na rynku pracy.
Budowanie i utrzymanie relacji z biznesem
Programy mentoringowe organizowane są bardzo często przez biura karier lub centra współpracy z biznesem, które oprócz działania na rzecz poprawy jakości kształcenia i oferty dla studentów w swoich celach mają również utrzymanie relacji z otoczeniem biznesowym uczelni.
Program mentoringowy organizowany przez te struktury zazwyczaj angażuje zarówno studentów, co jest oczywiste, jak i właśnie reprezentantów biznesu, którzy są w tych programach Mentorami.
Dzięki organizacji programu mentoringowego uczelnia utrzymuje i odświeża kontakty z reprezentantami firm, pomaga im spełnić ich cele oraz dalej promuje swój wizerunek jako jednostki nowoczesnej i stawiającej mocny nacisk na praktykę w kształceniu i kontaktach z otoczeniem.
Przeciwdziałanie zjawisku drop-outów
Zjawisko drop-outów, czyli rezygnowania studentów ze studiów przed ich zakończeniem, jest dosyć powszechne. I to nie tylko w Polsce.
Według znalezionych przez nas danych, w Stanach Zjednoczonych aż 39% studentów nie kończy rozpoczętych studiów, w tym aż 23,3% studentów rezygnuje podczas pierwszego roku[*].
W Polsce mamy podobne dane. Według Ośrodek Przetwarzania Informacji PIB w latach 2012-2020 aż 40% podjętych studiów ukończyło się wykreśleniem z listy studentów[*]. Dane te co prawda mają już kilka lat, ale najwidoczniej problem ten nadal występuje, skoro pod koniec 2024 roku wystartował program dofinansowania dla uczelni w celu właśnie minimalizowania zjawiska drop-outów.
Program mentoringowy na uczelni może być jednym ze sposobów ograniczania drop-outów. Z jednej strony podnosi ofertę kształcenia i wprowadza do nauki dodatkowe elementy praktyki. Z drugiej strony według badań sam mentoring ma tendencje do budowania lojalności i ograniczania rotacji pracowników w firmach. Podobne działanie może mieć w przypadku studentów.
Rodzaje programów mentoringowych dla studentów
Mentoring na uczelniach wyższych może przybierać wiele różnych form. Każda spełnia trochę inne założenia i o ile cele dla uczelni wyższej są zazwyczaj podobne (wymieniłem je wyżej), to dla interesariuszy mogą być już różne w zależności od wybranego rodzaju programu.
Do najpopularniejszych rodzajów mentoringu można zaliczyć:
- Programy związane z rozpoczęciem kariery
- Partnerstwa z programami organizowanymi przez inne firmy lub fundacje
- Mentoring rówieśniczy
- Mentoring jako rozwinięcie idei tutoringu
Programy związane z rozpoczęciem kariery – łączące studentów z przedstawicielami biznesu
Jest to zdecydowanie najbardziej popularny rodzaj programu mentoringowego. Najczęściej programy tego typu są organizowane przez biura karier lub centra współpracy z biznesem. Czasem rolę tą przejmują stowarzyszenia alumni danej uczelni.
Ideą tych programów jest pomoc studentom w wybraniu przez nich ścieżki kariery i pomoc w wykonaniu pierwszych kroków w tym zakresie.
Cele i korzyści dla studentów (Mentees):
- Poznanie środowiska pracy i ścieżki kariery, w której chcą się rozwijać.
- Przygotowanie CV, listu motywacyjnego, aplikowanie do pracy.
- Przygotowanie zestawu umiejętności potrzebnych do rozpoczęcia pierwszej pracy.
- Nawiązanie nowych relacji z środowiskiem biznesowym, networking.
Cele i korzyści dla Mentorów:
- Poznanie perspektywy młodego pokolenia.
- Networking z innymi reprezentantami biznesu.
- Rozwój kompetencji liderskich i coachingowych.
- Personal branding.
Partnerstwo w programie zewnętrznym
Czasem uczelnie wyższe zamiast organizować własne programy decydują się na partnerstwo z programami organizowanymi przez fundacje lub firmy. Dzięki temu mogą korzystać na wdrożeniu takiego programu do swojej oferty kształcenia, a jednocześnie nie muszą ponosić kosztów związanych z organizacją takiego programu.
Mentoring rówieśniczy
Ta idea programu polega na zaoferowaniu wsparcia dla studentów, którzy dopiero rozpoczynają kształcenie lub przygotowują się do ważnego wydarzenia w ramach życia studenckiego (praca dyplomowa, program Erasmus). Programy tego typu można porównać z programami buddy czy onboardingu w firmach, gdy to pracownicy bardziej doświadczeni wdrażają nowych pracowników w środowisko firmy, niekoniecznie związane z faktycznymi obowiązkami wynikającymi ze stanowiska pracy.
Cele i korzyści dla Mentees:
- Poznanie życia studenckiego i kwestii organizacyjnych związanych ze studiowaniem.
- Przygotowanie się do potencjalnie skomplikowanych projektów – wyjazd na Erasmusa, napisanie pracy dyplomowej.
- Zdobycie nowych kontaktów, poznanie osób, networking.
Cele i korzyści dla Mentorów:
- Satysfakcja wynikająca z pomocy swoim kolegom i koleżankom.
- Budowa sieci kontaktów.
Mentoring jako rozwinięcie idei tutoringu
Tutoring to program polegający na kilku indywidualnych spotkaniach / sesjach, podczas których tutor przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie tutee. Idea tutoringu jest bardzo zbliżona do mentoringu, z jedną tylko różnicą. Mentoring opiera się przede wszystkim na samopoznaniu i własnej edukacji Mentee, a Mentor jedynie prowadzi Mentee przez ten proces ostatecznie dzieląc się swoją wiedzą. Tutoring jest bardziej oparty na faktycznym przekazywaniu wiedzy. Tutor przyjmuje rolę nauczyciela i powinien mieć ukończony kurs tutoringu.
Poza tym, w wielu aspektach mentoring i tutoring są do siebie podobne i opierają się na tych samych mechanizmach.
Mentoring czy tutoring na uczelni wyższej przyjmuje formę zorganizowanych programów, w których tutor jest pracownikiem uczelni – opiekunem naukowym, a Mentee ma możliwość skorzystania z jego/ jej wsparcia uczestnicząc w indywidualnych sesjach. Tutorzy zazwyczaj otrzymują wynagrodzenie za swoją pracę.
Cele i korzyści dla Mentees:
- Rozwój w wybranej dziedzinie – naukowej lub w zakresie umiejętności miękkich.
- Poszerzenie dotychczasowej metody kształcenia bardziej indywidualnym podejściem.
- Często programy tutoringowe opierają się też na zdobywaniu punktów punktów ECTS.
Cele i korzyści dla Mentorów:
- Mentorzy / Tutorzy zazwyczaj otrzymują wynagrodzenie finansowe za swoją pracę.
Mentoring na uczelni wyższej z Mentiway
Programy mentoringowe organizowane na uczelniach wyższych zazwyczaj mają dużą skalę – obejmującą kilkanaście, kilkadziesiąt, a w niektórych przypadkach i ponad 100 par mentoringowych. Wdrożenie i zarządzanie takimi programami może być nie lada wyzwaniem. Wymaga wiedzy, doświadczenia, ale przede wszystkim czasu.
Tu z pomocą przychodzi platforma Mentiway, która pomaga w łatwym wdrożeniu, uruchomieniu i zarządzaniu programem mentoringowym w dowolnej skali.
Mentiway ma gotowe mechanizmy, które umożliwiają:
- rekrutację uczestników,
- łączenie ich w pary, w oparciu o autorskie algorytmy wsparte AI,
- wdrożenie uczestników w teorię i praktykę związaną z procesami mentoringowymi
- oraz przeprowadzenie ich przez te procesy od etapu poznania się i zakontraktowania, po podsumowanie relacji i raport końcowy,
- monitorowanie procesów przez organizatorów i uzyskanie podsumowania wraz z informacją o skuteczności programu i zadowoleniu uczestników.
Tu możesz zobaczyć więcej informacji o funkcjonalnościach Mentiway.
Obecnie wspieramy programy mentoringowe już dla pięciu uczelni wyższych, w tym dla najstarszego programu mentoringowego na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz największego na SGH.
Zapraszam do kontaktu, chętnie pomożemy wdrożyć mentoring na Twojej uczelni wyższej.
Cześć, witam Cię na blogu Mentiway.
Jeżeli tu jesteś, to znaczy, że interesujesz się mentoringiem. Bardzo mnie to cieszy!
Być może zaciekawi Cię też rozbudowany poradnik i checklista wdrożenia programu mentorigowego? Linki do tych materiałów znajdziesz poniżej.
Kontynuuj czytanie artykułu.
Cześć, mam na imię Tomek, jestem współtwórcą Mentiway. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i wspieramy organizacje w drodze do sukcesu! 💪 Jeśli jesteś zainteresowany(-a) tym, jak sprawnie i skutecznie wdrożyć program mentoringowy w Twojej organizacji z wykorzystaniem technologii:
📩 napisz do mnie
🔗 skontaktuj się ze mną na LinkedIn