Do góry

Najstarsze programy mentoringowe na polskich uczelniach wyższych 

Powrót Powrót

Kilka dni temu opublikowaliśmy raport zawierający wyniki i wnioski ze zrealizowanego przez zespół Mentiway badania obecności mentoringu na uczelniach wyższych w Polsce. W kolejnych kilku artykułach opiszemy tu na blogu najciekawsze wnioski z raportu. Pierwszym tematem, który chcielibyśmy poruszyć jest historia programów mentoringowych na uczelniach i wyróżnienie tych, które działają najdłużej – 10 lat i więcej. 

Trendy w rozwoju mentoringu na uczelniach wyższych w Polsce 

W Polsce mentoring dopiero się rozwija. Ten rozwój jest dynamiczny, ale jednak nadal poziomy znajomości tej formy rozwoju i obecności w polskich firmach i na polskich uczelniach są niskie w porównaniu do tych na przykład w USA.  

Nasz poprzedni raport pokazał, że mentoring w formie zorganizowanych programów obecny jest jedynie w niecałych 11% polskich firm. W przypadku uczelni wyższych jest zdecydowanie lepiej, bo 37% uczelni powyżej 10 000 studentów ma wdrożone programy mentoringowe. 

Mentoring w 45% uczelni realizowany jest dopiero 2 rok lub krócej.

Ale to na co chciałbym zwrócić szczególną uwagę w tym artykule jest dynamika tego rozwoju. Według naszego badania aż 45% uczelni, które mają w swojej ofercie mentoring dla studentów, realizuje obecnie dopiero pierwszą lub drugą jego edycję. Inaczej mówiąc, prawie połowa obecnie działających programów mentoringowych została wdrożona w ciągu ostatnich dwóch lat

Tą dynamikę najlepiej widać na wykresie liczby uczelni według numeru edycji programu, który obecnie realizują: 

Liczba uczelni według edycji mentoringu

Widać tu wyraźny wzrost liczby tych programów zapoczątkowany 7 lat temu, który dodatkowo przyspieszył w ciągu ostatnich dwóch lat

Możemy też wnioskować, że ta liczba będzie stale rosnąć. Przynajmniej 4 uczelnie, z którymi kontaktowaliśmy się na potrzeby opracowania raportu, zadeklarowały chęć i plany wdrożenia programu mentoringowego w kolejnym roku. 

Najdłużej działające programy mentoringowe 

Warto też przyjrzeć się bliżej programom mentoringowym, które są z drugiej strony pokazanego wyżej wykresu. To znaczy takim, które działają na rynku najdłużej i mają za sobą najwięcej edycji. 

Zidentyfikowaliśmy cztery takie uczelnie i programy, które istnieją już od ponad 10 lat: 

  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu: 14. edycja 
  • Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu: 13. edycja 
  • Uniwersytet Wrocławski: 13. edycja 
  • Uniwersytet Łódzki: 11. edycja 

Obecność na tej liście to zdecydowanie powód do dumy. Programy te przez ponad 10 lat zebrały bogate doświadczenia i są rozpoznawalne w całej Polsce.  

Według naszych szacunków z mentoringu w tych programach skorzystało już około 3000 studentów nie tylko rozwijając swoją wiedzę, ale przede wszystkim czerpiąc z doświadczenia innych łatwiej wchodząc w świat kariery czy rozwijając własny biznes. 

Z drugiej strony, przez te programy przewinęło się pewnie ponad 1000 Mentorów i Mentorek – przedstawicieli biznesu, którzy poszerzyli swoją wiedzę i światopogląd przez kontakty ze studentami i mieli okazję doskonalić swoje umiejętności mentoringowe przydatne w pracy liderów i menedżerów. 

Przy okazji tworzenia raportu poprosiliśmy przedstawicieli tych programów o komentarz – opinię na temat mentoringu z perspektywy organizatorów. Pełne treści znajdziesz w raporcie. Tu zamieściłem wybrane fragmenty: 

Z naszych obserwacji i doświadczeń wynika, że mentoring staje się powoli nieodzownym elementem kształcenia na uczelniach wyższych. Żaden system edukacyjny nie jest w stanie obecnie nadążyć za postępującymi zmianami na rynku pracy i potrzebami wynikającymi z nich. […] Mentoring jest jednak szczególną formą edukacji opartą na wiedzy i praktyce tu i teraz, na współuczestniczeniu w rynku jeszcze na nim nie będąc i pozwala doświadczyć sytuacji, które wymagają niejednokrotnie, co najmniej kilku lat pracy. […] W przypadku naszego Programu, prowadzonego od 14 lat, z roku na rok widzimy coraz większe zainteresowanie tą formą ze strony studentów/ek, ale również mentorów/ek, którzy/re widzą w tej roli szansę również na własny rozwój poprzez odświeżenie własnych celów, ambicji oraz możliwość poznania perspektywy nowego pokolenia. 

Ałła Witwicka-Dudek 
dyrektorka Centrum Współpracy z Biznesem 
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

[…] Program na przestrzeni lat stał się bardzo efektywnym sposobem wspierania naszych studentek i studentów w rozpoczynaniu kariery zawodowej. W stosunkowo krótkim czasie mogą bowiem nabyć rzetelną wiedzę na temat rynku pracy, oczekiwań pracodawców, a jednocześnie poznać i zweryfikować swoje oczekiwania i preferencje zawodowe. […] Średnio 20-30% Mentorek i Mentorów to nasi Absolwenci, którzy po latach wracają na uczelnię w roli ekspertów. Dzięki temu możemy zapewnić możliwość wyboru specjalistek i specjalistów związanych pośrednio lub bezpośrednio z kierunkiem kształcenia naszych studentek i studentów. […] 

Elżbieta Oleniacz-Czajka 
Koordynatorka programu mentoringowego 
Akademickie Biuro Karier, Uniwersytet Wrocławski

[…] Biuro Karier Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu od 2011 roku prowadzi program mentoringowy skierowany na rozwój. […] Ściśle współpracujemy z przedstawicielami biznesu, którzy pełnią role mentorów i coachów. Studenci i absolwenci zakwalifikowani do programu mają możliwość udziału w bezpłatnych sesjach, które wspierają ich w podnoszeniu kompetencji miękkich, lepszym poznaniu siebie, dopasowaniu do rynku pracy, uświadomieniu sobie celów i ścieżek ich realizacji, weryfikacji wiedzy specjalistycznej i poglądów, zmianie pracy czy założeniu własnej działalności gospodarczej. […] 

Magdalena Kuczyńska-Czubak 
Koordynator programu “Mentoring i Coaching dla Studentów i Absolwentów” 
Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu 

Historia pierwszego programu mentoringowego 

Patrząc na listę najdłużej działających programów mentoringowych nie sposób nie zauważyć tego, że aż trzy z nich dotyczą uczelni z Wrocławia. I tu warto przytoczyć historię pierwszego programu mentoringowego i tego jak współpraca między uczelniami doprowadziła do szerzenia wiedzy, doświadczeń i popularyzacji tej formy rozwoju wśród dolnośląskich uczelni. 

Historia została zapoczątkowana przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, a dokładniej przez Panią Ałłę Witwicką-Dudek:  

Idea wprowadzenia Programu „Mentoring dla Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu” zrodziła się w roku 2010 po inspirującej wizycie studyjnej naszego Zespołu w Career Services Uniwersytetu w Poczdamie. Korzystając z doświadczenia i dobrych praktyk partnera niemieckiego w roku akademickim 2011/2012 przeprowadziliśmy pierwszą edycję Programu na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, który z powodzeniem wciąż rozwijamy i udoskonalamy. 

W trakcie realizacji pierwszej edycji zespół UE we Wrocławiu wraz z Panią Ałłą aktywnie promował ideę mentoringu w Dolnośląskiej Sieci Biur Karier i szybko, bo już po roku dołączyły dwa kolejne programy – na Uniwersytecie WSB Merito oraz Uniwersytecie Wrocławskim. 

Od wielu lat uczestniczymy w wymianie wiedzy i doświadczenia, działając m.in. w ramach Dolnośląskiej Sieci Biur Karier (DSBK), która została utworzona na mocy porozumienia Biur Karier działających przy dolnośląskich uczelniach publicznych i niepublicznych. Działalność w ramach DSBK zwiększa naszą efektywność w zakresie wymiany informacji i wiedzy, a także sprzyja własnemu rozwojowi. To właśnie dzięki tej współpracy, kilka czołowych wrocławskich uczelni 13 lat temu zainicjowało realizację programu mentoringowego w swoich strukturach. 

Magdalena Kuczyńska-Czubak 
Koordynator programu “Mentoring i Coaching dla Studentów i Absolwentów” 
Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu 

Jest to niezwykły przykład odwagi i wytrwałości – testowania rozwiązań, które na ówczesne czasy w Polsce nie były stosowane, czy nawet znane. W efekcie powstały rozpoznawalne na całą Polskę programy mentoringowe na stałe już zapisane w portfolio tych uczelni. 

Program mentoringowy na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu jest prowadzony do dziś, już w pięciu równoległych odsłonach dla różnych grup odbiorców. Inicjatywa Pani Ałły i działalność w ramach DŚBK doprowadziła do tego, że mentoring jest obecny dziś w aż pięciu różnych wrocławskich uczelniach: na Uniwersytecie Ekonomicznym, Uniwersytecie WSB Merito, Uniwersytecie Wrocławskim, Politechnice Wrocławskiej i Uniwersytecie SWPS. 

Warto też wspomnieć, że Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu był też pierwszą uczelnią, która zrealizowała program mentoringowy przy wsparciu technologicznym naszej platformy – Mentiway. 

Od pierwszego spotkania z zespołem Mentiway, wiedziałam, że jest to narzędzie stworzone dla nas. Zobaczyłam szansę na zautomatyzowanie wielu elementów procesu i możliwość jeszcze mocniejszego skoncentrowania się zespołu na wsparciu merytorycznym uczestników/ek Programu. Szczególnie odczułam zmianę w procesie rekrutacji i matchowania – Mentiway pozwolił nam łatwiej i sprawniej koordynować to działanie oraz w obszarze monitoringu – dane o trwających spotkania są dostępne na bieżąco. Zapewnienie bazy wiedzy i pewnej z góry narzuconej struktury pomogło uczestnikom/kom w sprawniejszym i szybszym wejściu w proces, a nam zachęcić mentorów/ki, którzy/re pierwszy raz mierzyli/ły się z tą rolą, do uczestnictwa w programie.  

Z punktu widzenia koordynatorki trudno mi sobie już wyobrazić nasz Program bez Mentiway. Ta współpraca realnie podniosła jakość naszego programu, ograniczyła czas poświęcony na prace administracyjne i dostarcza również interesujących danych statystycznych, które z kolei wspierają nasze działania promocyjne. 

Anna Malenda-Iwankiewicz 
Koordynatorka Programów Mentoringowych, Doradczyni Kariery 
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu 

Cześć, witam Cię na blogu Mentiway.

Jeżeli tu jesteś, to znaczy, że interesujesz się mentoringiem. Bardzo mnie to cieszy!
Być może zaciekawi Cię też rozbudowany poradnik i checklista wdrożenia programu mentorigowego? Linki do tych materiałów znajdziesz poniżej.

X
Poradnik wdrożenia programu mentoringowego Checklista mentoringowa

Kontynuuj czytanie artykułu.

Cześć, mam na imię Tomek, jestem współtwórcą Mentiway. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i wspieramy organizacje w drodze do sukcesu! 💪 Jeśli jesteś zainteresowany(-a) tym, jak sprawnie i skutecznie wdrożyć program mentoringowy w Twojej organizacji z wykorzystaniem technologii:
📩 napisz do mnie
🔗 skontaktuj się ze mną na LinkedIn

Zobacz też:

Znajdź artykuły o podobnej tematyce