Sztuczna inteligencja w mentoringu – Mentiway i Chat GPT
Mentoring jest oparty przede wszystkim na relacji i bezpośrednim kontakcie między dwojgiem ludzi. To spotkania w parze – szczere rozmowy stanowią o sile mentoringu i jego skuteczności.
Jednak nawet najbardziej „humanistyczne” procesy można wspomóc technologią. Mentiway jako technologia nie zastępuje kontaktu w parze mentoringowej, ale dostarcza narzędzi, wiedzy i porządkuje proces i tak wspiera mentoring.
Ale co będzie jeżeli spróbujemy pójść o krok dalej?
Czy jest to możliwe aby wykorzystać najnowsze rozwiązania IT, czyli sztuczną inteligencję w mentoringu?
Uważamy że tak.
Że AI może pomóc w procesach mentoringowych, wcale nie zastępując Mentora / Mentorki czy samych spotkań. Musi to jednak być zrobione z głową.
Tworząc nasze rozwiązanie – Mentibot AI, które stanowi integralną część Mentiway, daliśmy Mentorom / Mentorkom i Mentees dostęp do nowoczesnego i potężnego rozwiązania technologicznego, ale cały czas pamiętając o podstawowych zasadach mentoringu:
- Wykorzystanie sztucznej inteligencji musi być procesem transparentnym. Żadna z osób nie korzysta z niej w ukryciu. Wyniki działań są widoczne dla drugiej osoby w parze.
- Mentibot AI stanowi jedynie wsparcie w procesie – dostarcza trzecią perspektywę, szczególnie przydatną w sytuacjach utknięcia.
- Kierujemy uczestników na konkretne rodzaje sytuacji – konkretne przykłady zastosowań aby ograniczyć pokusę zbyt szerokiego zastąpienia relacji sztuczną inteligencją.
Na tą chwilę Mentibot AI umożliwia uzyskanie podpowiedzi w trzech przykładach zastosowań
Techniki i narzędzia mentoringowe W sytuacji utknięcia Mentibot AI podpowie uczestnikom procesu z jakich narzędzi mogą skorzystać chcąc rozwiązać dany problem. | |
Mentoring przez pytania Jeżeli Mentor nie wie o co i jak zapytać Mentee (a umówmy się, że jak zaczynasz wchodzić w rolę mentora i nie masz jeszcze doświadczenia to taka sytuacja może Ci się przytrafić). | |
uSMARTowienie celów rozwojowych Nasze doświadczenie oraz feedback Mentorów, którzy korzystają z naszej platformy pokazują, że często Mentee ma problem z dokładnym określeniem celu a także jego zwymiarowaniem. Tu również zdecydowaliśmy się na skorzystanie z rozwiązania AI. |
Mentibot AI zintegrowaliśmy z platformą Mentiway kilka dni temu i obecnie testujemy tę funkcjonalność – jesteśmy ciekawi rezultatów. Na razie są bardzo obiecujące. Sztuczna inteligencja czasem rozszerza perspektywę, czasem dostarcza dosyć oczywistych odpowiedzi, ale czasem potrafi nas też zaskoczyć 🙂 Mamy nadzieję, że ostatecznie będzie stanowić wsparcie dla realizacji procesów.
Słowem zakończenia – wszystko raczej pokazuje, że nie da się uciec od postępu technologicznego. To co możemy i powinniśmy robić to uczyć się jak zapraszać technologię do naszego życia i jak efektywnie z niej korzystać.
Cześć, witam Cię na blogu Mentiway.
Jeżeli tu jesteś, to znaczy, że interesujesz się mentoringiem. Bardzo mnie to cieszy!
Być może zaciekawi Cię też rozbudowany poradnik i checklista wdrożenia programu mentorigowego? Linki do tych materiałów znajdziesz poniżej.
Kontynuuj czytanie artykułu.
Cześć, mam na imię Tomek, jestem współtwórcą Mentiway. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i wspieramy organizacje w drodze do sukcesu! 💪 Jeśli jesteś zainteresowany(-a) tym, jak sprawnie i skutecznie wdrożyć program mentoringowy w Twojej organizacji z wykorzystaniem technologii:
📩 napisz do mnie
🔗 skontaktuj się ze mną na LinkedIn