Do góry

Sztuczna inteligencja w mentoringu – Mentiway i Chat GPT

Powrót Powrót

Mentoring jest oparty przede wszystkim na relacji i bezpośrednim kontakcie między dwojgiem ludzi. To spotkania w parze – szczere rozmowy stanowią o sile mentoringu i jego skuteczności.

Jednak nawet najbardziej „humanistyczne” procesy można wspomóc technologią. Mentiway jako technologia nie zastępuje kontaktu w parze mentoringowej, ale dostarcza narzędzi, wiedzy i porządkuje proces i tak wspiera mentoring.

Ale co będzie jeżeli spróbujemy pójść o krok dalej?

Czy jest to możliwe aby wykorzystać najnowsze rozwiązania IT, czyli sztuczną inteligencję w mentoringu?

Uważamy że tak.

Że AI może pomóc w procesach mentoringowych, wcale nie zastępując Mentora / Mentorki czy samych spotkań. Musi to jednak być zrobione z głową.

Tworząc nasze rozwiązanie – Mentibot AI, które stanowi integralną część Mentiway, daliśmy Mentorom / Mentorkom i Mentees dostęp do nowoczesnego i potężnego rozwiązania technologicznego, ale cały czas pamiętając o podstawowych zasadach mentoringu:

  • Wykorzystanie sztucznej inteligencji musi być procesem transparentnym. Żadna z osób nie korzysta z niej w ukryciu. Wyniki działań są widoczne dla drugiej osoby w parze.
  • Mentibot AI stanowi jedynie wsparcie w procesie – dostarcza trzecią perspektywę, szczególnie przydatną w sytuacjach utknięcia.
  • Kierujemy uczestników na konkretne rodzaje sytuacji – konkretne przykłady zastosowań aby ograniczyć pokusę zbyt szerokiego zastąpienia relacji sztuczną inteligencją.

Na tą chwilę Mentibot AI umożliwia uzyskanie podpowiedzi w trzech przykładach zastosowań

Techniki i narzędzia mentoringowe

W sytuacji utknięcia Mentibot AI podpowie uczestnikom procesu z jakich narzędzi mogą skorzystać chcąc rozwiązać dany problem.

Mentoring przez pytania

Jeżeli Mentor nie wie o co i jak zapytać Mentee (a umówmy się, że jak zaczynasz wchodzić w rolę mentora i nie masz jeszcze doświadczenia to taka sytuacja może Ci się przytrafić).

uSMARTowienie celów rozwojowych

Nasze doświadczenie oraz feedback Mentorów, którzy korzystają z naszej platformy pokazują, że często Mentee ma problem z dokładnym określeniem celu a także jego zwymiarowaniem. Tu również zdecydowaliśmy się na skorzystanie z rozwiązania AI.

Mentibot AI zintegrowaliśmy z platformą Mentiway kilka dni temu i obecnie testujemy tę funkcjonalność – jesteśmy ciekawi rezultatów. Na razie są bardzo obiecujące. Sztuczna inteligencja czasem rozszerza perspektywę, czasem dostarcza dosyć oczywistych odpowiedzi, ale czasem potrafi nas też zaskoczyć 🙂 Mamy nadzieję, że ostatecznie będzie stanowić wsparcie dla realizacji procesów. 

Słowem zakończenia – wszystko raczej pokazuje, że nie da się uciec od postępu technologicznego. To co możemy i powinniśmy robić to uczyć się jak zapraszać technologię do naszego życia i jak efektywnie z niej korzystać.

Cześć, mam na imię Tomek, jestem współtwórcą Mentiway. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i wspieramy organizacje w drodze do sukcesu! 💪 Jeśli jesteś zainteresowany(-a) tym, jak sprawnie i skutecznie wdrożyć program mentoringowy w Twojej organizacji z wykorzystaniem technologii:
📩 napisz do mnie
🔗 skontaktuj się ze mną na LinkedIn

Zobacz też:

Znajdź artykuły o podobnej tematyce