Do góry

Zanim podejmiesz decyzję o byciu Mentorką, Mentorem!

Powrót Powrót

Przed podjęciem decyzji o podjęciu się roli Mentora(-ki) zachęcamy do odpowiedzenia sobie na kilka pytań.  

Być może pojawi się w Was myśl, ale po co się zastanawiać… Czy same chęci nie wystarczą? 

Odpowiedź brzmi: Nie, nie wystarczą! 

Bycie Mentorem(-ką) niesie za sobą odpowiedzialność, dlatego znajdź chwilę na refleksję przed zaaplikowaniem do programu mentoringowego. Pomocne i użyteczne będzie zadanie sobie następujących pytań

  1. Czy wiesz czym jest mentoring i z jakim rodzajem odpowiedzialności się wiąże? 
  1. Czy pomaganie innym jest dla Ciebie interesujące? 
  1. Czy w obecnej sytuacji zawodowej / osobistej masz możliwość zaangażowania się w proces bycia Mentorem (-ką)? 
  1. Czy masz wystarczającą ilość czasu na bycie Mentorem (-ką)? 
  1. Czy i jaką masz motywację do bycia Mentorem (-ką)?  

Pójdźmy krok dalej, bo zadanie sobie tych pytań to jedno… ale to przecież o odpowiedzi tutaj chodzi. 

Zatem po kolei, rozbierzmy wszystko na czynniki pierwsze. 

1. Czy wiesz czym jest mentoring i z jakim rodzajem odpowiedzialności się wiąże? 

Jeżeli czujesz, że chcesz i potrzebujesz pogłębić swoją wiedzę o tym czym jest mentoring zapraszamy na naszego bloga “Mentoring – ujęcie praktyczne w pytaniach i odpowiedziach”. Przeczytaj też: Sformalizowany proces mentoringu a nieformalne relacje mentoringowe – zasady i korzyści

2. Czy pomaganie innym jest dla Ciebie interesujące? 

Tak, bycie Mentorem(-ką) jest o pomaganiu, wspieraniu, towarzyszeniu. U mnie bardzo mocno łączy się to z archetypami Junga. Jako Towarzysz jestem, rozumiem i wspieram. Jako Mędrzec, lubię edukować i dzielić się doświadczeniem. Jako Buntownik, lubię podważać status quo a co za tym idzie zadaję czasem niewygodne pytania, prowokuję i zmuszam do myślenia.   

Z mojego punktu widzenia, zainteresowanie drugą osobą, chęć niesienia wsparcia, oparcia i pomocy jest jednym z ważnych elementów w procesach mentoringowych. Nie twierdzę, że jak nie masz tej misji w sobie, to proces na tym ucierpi, ale twierdzę że jak ją masz to możesz czerpać z tego procesu więcej satysfakcji. 

Jeżeli interesuje Cię temat archetypów zapraszamy do przeczytania naszego artykułu Archetypy w Mentoringu.

3. Czy w obecnej sytuacji zawodowej / osobistej masz możliwość zaangażowania się w proces bycia Mentorem (-ką)? 

To proces, który angażuje na wielu poziomach. To Twoje zaangażowanie, to czasem uzupełnienie / pogłębienie wiedzy, to wspieranie w wyzwaniach stojących przed Mentee. 

Warto zatem wziąć pod uwagę, czy ty w swojej obecnej roli zawodowej czy to osobistej, nie jesteś zaangażowany (-a) w duże, trudne projekty, które wymagają od Ciebie więcej wysiłku fizycznego, umysłowego, lub ich połączenia. Jeżeli tak jest to zastanów się czy masz przestrzeń, na wejście w kolejny projekt jakim jest mentoring.

4. Czy masz wystarczającą ilość czasu na bycie Mentorem (-ką)? 

Czasu mamy zazwyczaj na wszystko za mało, często słyszymy, że doba jest za krótka. A czy Ty w swoich 24 h zmieścisz jeszcze udział w procesie mentoringowym? Warto żebyś to policzył (-a). 

Weź pod uwagę: 

  • Czas samych spotkań 
  • Czas przygotowywania się do sesji 
  • Czas jaki warto poświęcać na aurorefleksje 

5. Czy i jaką masz motywację do bycia Mentorem? 

Twoją motywacją nie może być to, że dzięki pracy z Mentee, albo dzięki sukcesom Mentee i Ty osiągniesz sukces. Dlatego zdecydowanie odradzamy wchodzenia w role mentoringowe, które w strukturze organizacji są względem siebie zależne. 

Żeby sprawdzić, co jest Twoją motywacją do wejścia w rolę Mentora, możesz wykorzystać metodę 5 Why (5 x dlaczego).  Twórcą 5 Why jest Sakichi Toyoda. W trakcie rozwoju metodologii przemysłowej metoda ta została szybko udoskonalona i wdrożona wewnątrz firmy Toyota. Taiichi Ohno, twórca Toyota Production System, opisywał 5 Why jako metodę naukowego podejścia Toyoty polegającą na kilkakrotnym zadawaniu pytania „Dlaczego?”. Zadając to pytanie wystarczającą ilość razy, uzyskujemy czytelną oraz oczywistą odpowiedź pozwalającą rozwiązać nasz problem.  

W tym wypadku, nie mówimy o problemie, ale o dotarciu do sedna motywacji stojącej za tym, że chcesz zostać mentorem. 

Gotowi? 🙂

Celem pochylenia się nad tymi pytaniami, nie jest zniechęcenie Ciebie to pełnienia tej roli.  

Wręcz przeciwnie, szalenie Cię do tego zachęcamy. 

Chcemy jedynie, żeby to była decyzja podjęta świadomie i odpowiedzialnie! 

Bo oto korzyści płynące dla Ciebie Mentorze, Mentorko z tego procesu:  

  • Satysfakcja – czasem potrafi być tak duża, że aż się w nas nie mieści 
  • Bycie częścią drogi rozwoju – bardzo karmiące jest uczestniczenie w procesach rozwoju zawodowego i osobistego drugiego człowieka 
  • Poszerzanie swoich horyzontów – Mentee będzie wnosić swoją perspektywę, często odmienną od Twojej, przyjmuj to z otwartością. 
  • Odświeżenie i uporządkowanie wiedzy – czasem wiemy, że coś wiemy ,ale zapominamy że to wiemy 😉  
  • Zdobywanie nowej wiedzy – czasem temat, z którym przyjdzie Mentee będzie wymagał od Ciebie uzupełnienia wiedzy, wspaniały motywator do rozwoju własnego. 
  • Pogłębianie posiadanych kompetencji – będąc Mentorem (-ką) będziesz pracować feedbackiem, aktywnym słuchaniem, zadawaniem pytań w punkt. Będziesz budować relacje w oparciu o zaufanie. Te wszystkie kompetencje z pewnością przydadzą się zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. 
  • Rozwój własny – bycie Mentorem, Mentorką to też podążanie drogą rozwoju własnego. To proces, w którym jest dużo przestrzeni na przemyślenia i refleksje, które mają służyć Tobie. I z własnego doświadczenia wiem, że służyć Ci będą.  

 

Marta Siech

Mentorka, Coach PCC

Cześć, witam Cię na blogu Mentiway.

Jeżeli tu jesteś, to znaczy, że interesujesz się mentoringiem. Bardzo mnie to cieszy!
Być może zaciekawi Cię też rozbudowany poradnik i checklista wdrożenia programu mentorigowego? Linki do tych materiałów znajdziesz poniżej.

X
Poradnik wdrożenia programu mentoringowego Checklista mentoringowa

Kontynuuj czytanie artykułu.

Cześć, mam na imię Tomek, jestem współtwórcą Mentiway. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i wspieramy organizacje w drodze do sukcesu! 💪 Jeśli jesteś zainteresowany(-a) tym, jak sprawnie i skutecznie wdrożyć program mentoringowy w Twojej organizacji z wykorzystaniem technologii:
📩 napisz do mnie
🔗 skontaktuj się ze mną na LinkedIn

Zobacz też:

Znajdź artykuły o podobnej tematyce