Do góry

Krok 1. Zanim podejmiesz decyzję o byciu Mentorką, Mentorem!

Powrót Powrót

Przed podjęciem decyzji o podjęciu się roli Mentora(-ki) zachęcamy do odpowiedzenia sobie na kilka pytań.  

Być może pojawi się w Was myśl, ale po co się zastanawiać… Czy same chęci nie wystarczą? 

Odpowiedź brzmi: Nie, nie wystarczą! 

Bycie Mentorem(-ką) niesie za sobą odpowiedzialność, dlatego znajdź chwilę na refleksję przed zaaplikowaniem do programu mentoringowego. Pomocne i użyteczne będzie zadanie sobie następujących pytań

  1. Czy wiesz czym jest mentoring i z jakim rodzajem odpowiedzialności się wiąże? 
  1. Czy pomaganie innym jest dla Ciebie interesujące? 
  1. Czy w obecnej sytuacji zawodowej / osobistej masz możliwość zaangażowania się w proces bycia Mentorem (-ką)? 
  1. Czy masz wystarczającą ilość czasu na bycie Mentorem (-ką)? 
  1. Czy i jaką masz motywację do bycia Mentorem (-ką)?  

Pójdźmy krok dalej, bo zadanie sobie tych pytań to jedno… ale to przecież o odpowiedzi tutaj chodzi. 

Zatem po kolei, rozbierzmy wszystko na czynniki pierwsze. 

1. Czy wiesz czym jest mentoring i z jakim rodzajem odpowiedzialności się wiąże? 

Jeżeli czujesz, że chcesz i potrzebujesz pogłębić swoją wiedzę o tym czym jest mentoring zapraszamy na naszego bloga “Mentoring – ujęcie praktyczne w pytaniach i odpowiedziach”. Przeczytaj też: Sformalizowany proces mentoringu a nieformalne relacje mentoringowe – zasady i korzyści

2. Czy pomaganie innym jest dla Ciebie interesujące? 

Tak, bycie Mentorem(-ką) jest o pomaganiu, wspieraniu, towarzyszeniu. U mnie bardzo mocno łączy się to z archetypami Junga. Jako Towarzysz jestem, rozumiem i wspieram. Jako Mędrzec, lubię edukować i dzielić się doświadczeniem. Jako Buntownik, lubię podważać status quo a co za tym idzie zadaję czasem niewygodne pytania, prowokuję i zmuszam do myślenia.   

Z mojego punktu widzenia, zainteresowanie drugą osobą, chęć niesienia wsparcia, oparcia i pomocy jest jednym z ważnych elementów w procesach mentoringowych. Nie twierdzę, że jak nie masz tej misji w sobie, to proces na tym ucierpi, ale twierdzę że jak ją masz to możesz czerpać z tego procesu więcej satysfakcji. 

Jeżeli interesuje Cię temat archetypów zapraszamy do przeczytania naszego artykułu Archetypy w Mentoringu.

3. Czy w obecnej sytuacji zawodowej / osobistej masz możliwość zaangażowania się w proces bycia Mentorem (-ką)? 

To proces, który angażuje na wielu poziomach. To Twoje zaangażowanie, to czasem uzupełnienie / pogłębienie wiedzy, to wspieranie w wyzwaniach stojących przed Mentee. 

Warto zatem wziąć pod uwagę, czy ty w swojej obecnej roli zawodowej czy to osobistej, nie jesteś zaangażowany (-a) w duże, trudne projekty, które wymagają od Ciebie więcej wysiłku fizycznego, umysłowego, lub ich połączenia. Jeżeli tak jest to zastanów się czy masz przestrzeń, na wejście w kolejny projekt jakim jest mentoring.

4. Czy masz wystarczającą ilość czasu na bycie Mentorem (-ką)? 

Czasu mamy zazwyczaj na wszystko za mało, często słyszymy, że doba jest za krótka. A czy Ty w swoich 24 h zmieścisz jeszcze udział w procesie mentoringowym? Warto żebyś to policzył (-a). 

Weź pod uwagę: 

  • Czas samych spotkań 
  • Czas przygotowywania się do sesji 
  • Czas jaki warto poświęcać na aurorefleksje 

5. Czy i jaką masz motywację do bycia Mentorem? 

Twoją motywacją nie może być to, że dzięki pracy z Mentee, albo dzięki sukcesom Mentee i Ty osiągniesz sukces. Dlatego zdecydowanie odradzamy wchodzenia w role mentoringowe, które w strukturze organizacji są względem siebie zależne. 

Żeby sprawdzić, co jest Twoją motywacją do wejścia w rolę Mentora, możesz wykorzystać metodę 5 Why (5 x dlaczego).  Twórcą 5 Why jest Sakichi Toyoda. W trakcie rozwoju metodologii przemysłowej metoda ta została szybko udoskonalona i wdrożona wewnątrz firmy Toyota. Taiichi Ohno, twórca Toyota Production System, opisywał 5 Why jako metodę naukowego podejścia Toyoty polegającą na kilkakrotnym zadawaniu pytania „Dlaczego?”. Zadając to pytanie wystarczającą ilość razy, uzyskujemy czytelną oraz oczywistą odpowiedź pozwalającą rozwiązać nasz problem.  

W tym wypadku, nie mówimy o problemie, ale o dotarciu do sedna motywacji stojącej za tym, że chcesz zostać mentorem. 

Gotowi? 🙂

Celem pochylenia się nad tymi pytaniami, nie jest zniechęcenie Ciebie to pełnienia tej roli.  

Wręcz przeciwnie, szalenie Cię do tego zachęcamy. 

Chcemy jedynie, żeby to była decyzja podjęta świadomie i odpowiedzialnie! 

Bo oto korzyści płynące dla Ciebie Mentorze, Mentorko z tego procesu:  

  • Satysfakcja – czasem potrafi być tak duża, że aż się w nas nie mieści 
  • Bycie częścią drogi rozwoju – bardzo karmiące jest uczestniczenie w procesach rozwoju zawodowego i osobistego drugiego człowieka 
  • Poszerzanie swoich horyzontów – Mentee będzie wnosić swoją perspektywę, często odmienną od Twojej, przyjmuj to z otwartością. 
  • Odświeżenie i uporządkowanie wiedzy – czasem wiemy, że coś wiemy ,ale zapominamy że to wiemy 😉  
  • Zdobywanie nowej wiedzy – czasem temat, z którym przyjdzie Mentee będzie wymagał od Ciebie uzupełnienia wiedzy, wspaniały motywator do rozwoju własnego. 
  • Pogłębianie posiadanych kompetencji – będąc Mentorem (-ką) będziesz pracować feedbackiem, aktywnym słuchaniem, zadawaniem pytań w punkt. Będziesz budować relacje w oparciu o zaufanie. Te wszystkie kompetencje z pewnością przydadzą się zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. 
  • Rozwój własny – bycie Mentorem, Mentorką to też podążanie drogą rozwoju własnego. To proces, w którym jest dużo przestrzeni na przemyślenia i refleksje, które mają służyć Tobie. I z własnego doświadczenia wiem, że służyć Ci będą.  

 

Marta Siech

Mentorka, Coach PCC

Cześć, mam na imię Tomek, jestem współtwórcą Mentiway. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i wspieramy organizacje w drodze do sukcesu! 💪 Jeśli jesteś zainteresowany(-a) tym, jak sprawnie i skutecznie wdrożyć program mentoringowy w Twojej organizacji z wykorzystaniem technologii:
📩 napisz do mnie
🔗 skontaktuj się ze mną na LinkedIn

Zobacz też:

Znajdź artykuły o podobnej tematyce