Do góry

Ocena standardu i jakości programu mentoringowego – 6 zasad EMCC

Powrót Powrót

Wysoka skuteczność mentoringu jako metody rozwoju zależy w ogromnej mierze od umiejętności Mentora(-ki), nastawienia i aktywności Mentee oraz zbudowanej między nimi relacji i przestrzegania zasad. Duży wpływ na tą jakość mają też jednak organizatorzy programów mentoringowych, którzy począwszy od procesu rekrutacji i selekcji, a skończywszy na monitorowaniu i komunikacji są w stanie wpłynąć na efektywność procesów mentoringowych i ostatecznie na zadowolenie uczestników. 

Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat oceny jakości programu mentoringowego – właśnie z punktu widzenia organizatorów. Poznasz 6 najważniejszych zasad dobrego programu mentoringowego, zasad, które oprócz definiowania standardu są też używane przy ocenie programu i akredytacji. 

Jak zorganizować skuteczny program mentoringowy? 

Na barkach organizatorów programów mentoringowych spoczywa duży ciężar odpowiedzialności. Programy angażują wielu uczestników, wymagają od nich zaangażowania, poświęcenia czasu, co wiąże się też z ich często wysokimi oczekiwaniami. Jasnym jest, że skuteczność procesów w parach jest zależna już od samych uczestników, ale duży wpływ mają na to też organizatorzy. Ich rola jest niezwykle istotna, szczególnie w takich obszarach jak: 

  • zakomunikowanie programu, jego zasad, odpowiedzialności, 
  • ewentualna selekcja uczestników, dobranie ich w pary, 
  • przygotowanie uczestników do procesów mentoringowych, przekazanie wiedzy na temat mentoringu, technik, sposobów zachowań, 
  • bieżąca komunikacja z uczestnikami, odpowiadanie na ich wyzwania, problemy, 
  • właściwe zakończenie programu. 

Każdy z tych etapów wymaga odpowiedniego zaopiekowania, a ewentualne braki są w stanie zdemotywować uczestników, spowodować frustracje, niezrozumienie i ostatecznie prowadzą do znacząco niższej jakości poszczególnych procesów mentoringowych. 

O tym jak zadbać o odpowiednią jakość programu mentoringowego pisałem już w poprzednich artykułach, między innymi zapraszam do: 

Niniejszy artykuł jest poniekąd rozszerzeniem tych wcześniejszych materiałów i spojrzeniem na temat jakości programu mentoringowego z innej perspektywy.  

6 zasad prowadzenia programu mentoringowego od EMCC (ISMCP)

EMCC (European Mentoring and Coaching Council) to międzynarodowa organizacja założona ponad 30 lat temu z myślą o ustanowieniu i promowaniu wysokich standardów dla mentoringu i coachingu.  

Organizacja ta między innymi określiła kodeks etyczny postępowania mentorów i coachów, zdefiniowała to czym jest mentoring i na czym polegają wysokie standardy w mentoringu. 

W ramach tych standardów znalazło się między innymi 6 zasad programu mentoringowego (ISMCP International Standards for Mentoring and Coaching Programmes). 

Zasady te definiują czym jest program mentoringowy wysokiej jakości i są używane przez EMCC do akredytacji w trzech poziomach jakości programu: 

Kategorie 6 standardów oceny programu mentoringowego - ISCPM od EMCC.
  • Złotym – za spełnienie 90% standardów, w tym przynajmniej 80% w każdej z 6 kategorii,
  • Srebrnym – za spełnienie 80% standardów, w tym przynajmniej 70% w każdej z 6 kategorii,
  • Brązowym – za spełnienie 70% standardów, w tym przynajmniej 60% w każdej z 6 kategorii. 

Oprócz samej akredytacji, standardy ISMCP brane są pod uwagę przy ocenie programów w konkursie Super M organizowanym właśnie przez EMCC

Samo spełnianie tych standardów, a w rezultacie akredytacja programu, nie mówiąc już o nagrodzie Super M, to potwierdzenie wysokiej jakości programu mentoringowego dla branży i potencjalnych uczestników. Zdobywcy tych akredytacji i nagród chętnie je komunikują organizując kolejne edycje swoich programów.

Wspieranie standardów ISMCP w Mentiway 

Zanim przejdę do przedstawienia wspomnianych 6 standardów programów mentoringowych, chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na fakt, iż projektując Mentiway – platformę do realizowania programów mentoringowych – bazowaliśmy na wytycznych EMCC i wszystkie z niżej wymienionych standardów mają swoje odzwierciedlenie w funkcjonalnościach platformy Mentiway

1. Jasność celu 

To przede wszystkim odpowiednie zakomunikowanie uczestnikom tego czym jest mentoring i zainspirowanie do przemyślenia swojej motywacji i celu udziału w programie mentoringowym. 

Szczegółowe wytyczne dla programu mentoringowego: 

  • Strategiczne czynniki napędowe i cele programu są jasno określone. 
  • Zamierzone rezultaty i korzyści programu są zrozumiałe dla wszystkich grup interesariuszy. 
  • Uczestnicy są zachęcani i wspierani w rozwijaniu własnego celu uczestnictwa w programie w ogólnym kontekście programu. 

Mentiway zapewnia funkcjonalność strony informacyjnej oraz formularzy rekrutacyjnych, w których duży nacisk kładziemy na to, aby każdy uczestnik rozumiał to czym jest mentoring i aby mógł wypracować swój cel uczestnictwa w programie. 

2. Szkolenie i instruktaż dla interesariuszy 

To przygotowanie uczestników do rozpoczęcia procesów mentoringowych, upewnienie się, że znają swoją rolę i mają dostęp do narzędzi dla zrealizowania swoich obowiązków. 

  • Uczestnicy rozumieją koncepcję mentoringu i/lub coachingu oraz swoje role.
  • Uczestnicy są świadomi wiedzy, umiejętności i zachowań, które muszą stosować w swoich rolach mentorów/trenerów i podopiecznych/coachowanych, i mają możliwość zidentyfikowania luk w umiejętnościach.
  • Wsparcie w nauce jest dostępne przez cały okres zaangażowania uczestników w program.
  • Szkolenie i instruktaż uwzględniają kontekst i cel programu, równoważąc potrzebę podstawowych umiejętności i wiedzy z potrzebą elastyczności w sposobie i czasie realizacji.  

Mentiway udostępnia uczestnikom bazę wiedzy zawierającą kilkadziesiąt pigułek wiedzy, technik i narzędzi, które wdrażają uczestników w to czym jest mentoring oraz oferują wsparcie w zakresie prowadzenia procesów mentoringowych w trakcie ich realizacji. 

3. Proces wyboru i dobierania w pary 

To odpowiednia selekcja uczestników, ich połączenie w pary, ale też danie możliwości zmiany par lub przerwania procesów w przypadku braku komfortu z zaproponowanej pary mentoringowej. 

  • Uczestnicy mentoringu rozumieją metodologię i kryteria selekcji i dopasowywania.
  • Proces dopasowywania zapewnia dopasowanie do programu i zapewnia uczestnikom wystarczające możliwości uczenia się, zgodnie z programem.
  • Zarówno mentorzy/trenerzy, jak i podopieczni/coachee mają wpływ na to, czy uczestniczą i na ich dopasowaną relację.
  • Istnieje proces rozpoznawania i rozwiązywania dopasowań, które nie działają, oraz ponownego dopasowywania uczestników, jeśli sobie tego życzą. 

Mentiway udostępnia formularze rekrutacyjne do programu, w których każdy uczestnik określa swój cel i obszary rozwojowe, a autorskie mechanizmy wsparte sztuczną inteligencją sugerują najlepiej dopasowane pary mentoringowe, przy czym Mentees mają możliwość wyboru Mentorów spośród zarekomendowanych par i potwierdzają swój wybór po spotkaniach zerowych. 

Ponadto, Mentiway monitoruje procesy informując organizatorów o niskiej ocenie lub zaangażowaniu uczestników w poszczególnych parach. 

4. Procesy monitorowania i oceny 

To nadzór nad postępami w procesach mentoringowych i możliwości reagowania w przypadku zauważenia problemów, spadku zaangażowania czy wręcz przerwania relacji. 

  • Istnieją solidne procesy pomiaru i przeglądu w celu oceny relacji mentoringowych/coachingowych, programu i wyników organizacyjnych/strategicznych.
  • Procesy pomiaru i przeglądu umożliwiają terminowe wprowadzanie zmian w programie.
  • Istnieje znacząca analiza kosztów, korzyści i wpływu odpowiednia do kontekstu organizacyjnego i sektorowego.
  • Procesy pomiaru i przeglądu wspierają relacje mentoringowe/coachingowe poprzez mechanizmy wsparcia, w tym nadzór. 

Mentiway dostarcza mechanizmy oceny postępów w mentoringu nie tylko dla uczestników, ale także dla organizatorów, którzy otrzymują dedykowany panel administracyjny z wglądem w postępy procesów, ale z zachowaniem ochrony prywatności uczestników.  

5. Zapewnienie wysokich standardów etycznych 

To upewnienie się, że uczestnicy programu zgadzają się na przestrzeganie standardów etycznych w ramach swoich relacji mentoringowych. 

  • Role i obowiązki wszystkich interesariuszy są jasno określone i zakomunikowane wszystkim kluczowym interesariuszom.
  • Program przestrzega jasnych wytycznych dotyczących zachowania i obowiązków wszystkich interesariuszy.
  • Istnieje proces rozpoznawania i zarządzania konfliktami interesów między interesariuszami, np. między mentorami/trenerami lub podopiecznymi/coachami a organizacją. 

Każda para na starcie procesu w Mentiway ma obowiązek podpisania kontraktu mentoringowego, w którym duży nacisk położony jest właśnie na kwestie etyczne, odpowiednie zrozumienie ról i obowiązków. Ponadto, uczestnicy mają możliwość zakontraktowania własnych indywidualnych ustaleń w każdej parze mentoringowej niezależnie. 

6. Administracja i wsparcie 

To zapewnienie stałego kontaktu uczestników z organizatorami i reagowanie w przypadku wystąpienia problemów. 

  • Uczestnicy otrzymują wystarczające wsparcie, ciągły rozwój zawodowy i/lub nadzór przez cały czas trwania programu.
  • Uczestnicy są wspierani poza programem, jeśli jest to właściwe.
  • Program jest zarządzany profesjonalnie i zgodnie z metodologią i procesami programu.
  • Metodologia i procesy programu są przejrzyste i dostępne dla wszystkich kluczowych interesariuszy. 

W ramach platformy Mentiway znajdują się funkcjonalności kontaktu między organizatorami a uczestnikami zarówno w formie grupowej, jak i indywidualnej. 

Te 6 standardów ISMCP można nazwać fundamentem, na którym organizatorzy budują swoje programy mentoringowe. Ich spełnienie jest w naszym odczuciu absolutnym minimum, jeżeli chodzi o jakość programu mentoringowego i w praktyce każdy organizator, który korzysta z platformy Mentiway, otrzymuje funkcjonalności wspierające poszczególne standardy. 

Zapraszam Cię też do zapoznania się z korzyściami, jakie zapewnia platforma do mentoringu Mentiway

I raz jeszcze zachęcam do przeczytania poradnika wdrożenia programu mentoringowego w dowolnej organizacji

Zapraszam też do kontaktu z nami. Jako Mentiway chętnie pomożemy przy organizacji Twojego programu mentoringowego. 

Cześć, witam Cię na blogu Mentiway.

Jeżeli tu jesteś, to znaczy, że interesujesz się mentoringiem. Bardzo mnie to cieszy!
Być może zaciekawi Cię też rozbudowany poradnik i checklista wdrożenia programu mentorigowego? Linki do tych materiałów znajdziesz poniżej.

X
Poradnik wdrożenia programu mentoringowego Checklista mentoringowa

Kontynuuj czytanie artykułu.

Cześć, mam na imię Tomek, jestem współtwórcą Mentiway. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i wspieramy organizacje w drodze do sukcesu! 💪 Jeśli jesteś zainteresowany(-a) tym, jak sprawnie i skutecznie wdrożyć program mentoringowy w Twojej organizacji z wykorzystaniem technologii:
📩 napisz do mnie
🔗 skontaktuj się ze mną na LinkedIn

Zobacz też:

Znajdź artykuły o podobnej tematyce