Otwarte programy mentorskie. Lista mentoringów dla młodzieży, startupów, kobiet, IT.
Programy mentorskie otwarte – organizowane z możliwością dołączenia przez wszystkich – są doskonałą okazją do spróbowania tej formy rozwoju dla każdego. Najczęściej są organizowane przez fundacje i organizacje, które mentoring traktują jako naturalne rozszerzenie pozostałych swoich działań statutowych.
My jako Mentiway chętnie wspieramy wszelkie takie inicjatywy, ponieważ są one zgodne z naszą misją – popularyzacji mentoringu jako formy rozwoju w Polsce. Do wielu programów mentorskich dostarczamy naszą aplikację do mentoringu i partnerujemy im od strony technicznej.
Kilka miesięcy temu stworzyliśmy też katalog wszystkich tego typu programów, aby ułatwić Mentees, ale też i Mentorom i Mentorkom znalezienie programu właściwego dla swoich potrzeb.
Katalog 30 otwartych programów mentorskich
Niedawno zaktualizowaliśmy naszą listę uzupełniając ją o kolejne programy mentorskie i obecnie katalog zawiera około 30 różnych inicjatyw: https://mentiway.com/katalog-programow-mentoringowych/ .
Wszystkie zaprezentowane przez nas programy mają charakter cykliczny – są organizowane co roku w kolejnych swoich edycjach. Są one uruchamiane w różnych miesiącach w ciągu roku. Rekrutacja w większości jest otwarta zarówno dla Mentees, jak i dla Mentorów i Mentorek, przy czym każdy program jest dedykowany do wspierania konkretnej grupy odbiorców.
Nasz katalog podzieliliśmy właśnie według tych grup, wśród których najpopularniejszymi są następujące:
Mentoring na uczelniach wyższych
To zdecydowanie największa grupa programów mentorskich – organizowana na uczelniach wyższych dla studentów i studentek. Obecnie około 30% wszystkich państwowych uczelni wyższych ma wdrożoną jakąś formę mentoringu. Oczywiście dostęp dla Mentees jest ograniczony jedynie do studentów, czasem do absolwentów uczelni. Jednak już możliwość zostania Mentorem lub Mentorką bardzo często jest dla każdego.
Na temat mentoringu na uczelniach wyższych w Polsce możesz też poczytać tu.
Przejdź do listy programów mentorskich na uczelniach wyższych.
Programy mentorskie dla kobiet
Drugą największą grupą programów są mentoringi dla kobiet organizowane w różnych branżach, w których kobiety dotychczas miały, czy nadal mają trudności w budowaniu swojej kariery. W tym zakresie jest z czego wybierać. W katalogu znajdziesz programy mentorskie wspierające leadership, rozwój biznesu, ułatwiające budowanie kariery w IT, prawie, nieruchomościach.
Bycie Mentee w tych programach jest z natury rzeczy ograniczone do kobiet. Jednak w większości programów Mentorami mogą zostać też mężczyźni specjalizujący się w danych dziedzinach.
Przejdź co do listy programów mentoringowych dla kobiet.
Mentoring dla młodzieży i studentów
Osoby młode oprócz programów uczelnianych mają też możliwość skorzystania z programów mentorskich organizowanych przez fundacje i organizacje wspierające rozwój kariery w różnych branżach – na przykład w logistyce, budownictwie, w branży naukowej. Takie inicjatywy stanowią doskonałą dla Mentees szansę na rozpoczęcie kariery w wybranej niszy. Mentorami i Mentorkami mogą w tych programach zostać specjaliści w tych samych branżach.
Zobacz katalog programów mentorskich dla młodzieży i studentów.
Programy mentorskie dla różnych grup uczestników
Poza wyżej wymienionymi grupami znaleźliśmy też kilka programów bardzo specyficznych – powstających w różnych mniej oczywistych niszach. Warto się też nimi zainteresować. Przykładem może być program Włącz Uważność, którego jesteśmy partnerem już w drugiej edycji. Program ten ma na celu ułatwianie budowania różnorodności w firmach, między innymi w zakresie zatrudniania osób z niepełnosprawnością.
Zobacz listę programów mentoringowych dla różnych grup odbiorców.
Cześć, mam na imię Tomek, jestem współtwórcą Mentiway. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i wspieramy organizacje w drodze do sukcesu! 💪 Jeśli jesteś zainteresowany(-a) tym, jak sprawnie i skutecznie wdrożyć program mentoringowy w Twojej organizacji z wykorzystaniem technologii:
📩 napisz do mnie
🔗 skontaktuj się ze mną na LinkedIn