Programy mentoringowe – jaka jest ich skuteczność i jak ją mierzyć?
Wiele się mówi o tym, że mentoring jest skuteczny – zarówno w zakresie rozwoju talentów – Mentees i Mentorów(-ek), jak również w zakresie budowania relacji, poprawy zaangażowania i współpracy.
Jednak tego typu wnioski wyciągane są z wykonywanych na szeroką skalę badań, czasem trudnych do powtórzenia w przypadku mentoringu realizowanego w ograniczonym gronie.
Jednocześnie świadomość tego, czy mentoring w firmie jest skuteczny czy nie, ma ogromne znaczenie dla realizowanych programów mentoringowych i jego uczestników. Wiedza na temat efektów programu przyczynia się m.in. do lepszego wsparcia jego uczestników przez organizatora, oceny korzyści płynących z poświęconego czasu, jest też nieocenionym wsparcie przy podejmowaniu decyzji o przedłużeniu czy rozbudowie programu mentoringowego w przyszłości.
W jaki sposób możemy więc na własną rękę ocenić efekty mentoringu w firmie?
Z pomocą przychodzi aplikacja Mentiway, która ma wbudowanych kilka mechanizmów mierzących skuteczność realizowanych z jej wykorzystaniem programów mentoringowych. Dostęp do nich otrzymuje każdy użytkownik aplikacji z dostępem administracyjnym.
Spotkania i ich częstotliwość
Na najbardziej podstawowym etapie miernikiem skuteczności mentoringu może być samo zaangażowanie w program. Mechanika aplikacji Mentiway oparta jest na sesjach mentoringowych. To wokół sesji Mentees i Mentorzy(-ki) realizują podstawowe założenia mentoringu. W związku z tym na tym najniższym poziomie efekty programu będą manifestowane przez samo planowanie i realizację poszczególnych sesji mentoringowych.
Aplikacja w sposób automatyczny monitoruje częstotliwość sesji, liczbę zaplanowanych i zrealizowanych spotkań. Dzięki tym danym można na bieżąco weryfikować ten podstawowy poziom zaangażowania i wyciągać wnioski, czy reagować w przypadku potencjalnych problemów.
Ocena bieżącego stopnia zadowolenia z sesji
Kolejnym poziomem jest monitorowanie już nie samego zaangażowania, a bieżącego poziomu zadowolenia z mentoringu.
W ramach Mentiway uczestnicy są zachęcani do oceniania stopnia zadowolenia na koniec każdej sesji. Te oceny są dostępne dla administratorów programu zarówno na poziomie zbiorczym – aby móc określić ogólny poziom zadowolenia, jak i na poziomie każdej pary – aby móc na bieżąco reagować w przypadku niskich poziomów stopnia zadowolenia.
Dane te stanowią swoisty barometr nastrojów w programie.
Ankiety w połowie i na koniec procesu
Aby mentoring był skuteczny dla Mentee, konieczne jest określenie celów rozwojowych dla danego procesu. Mentee przy wsparciu Mentora(-ki) definiuje cele na początku procesu – na poziomie kontraktu lub Planu Rozwoju Mentee. W późniejszym etapie sesje mentoringowe powinny krążyć wokół tych celów, aby ostatecznie doprowadzić do ich zrealizowania.
W aplikacji Mentiway uczestnicy otrzymują do wypełnienia ankiety oceniające postępy realizacji celów – najpierw w połowie procesu, później po jego zakończeniu. Dzięki tym formularzom uczestnicy mają okazję ocenić swój proces mentoringowy i wprowadzić ewentualne modyfikacje w trakcie. Ale też organizator – na poziomie zbiorczym otrzymuje dostęp do wyników tych ankiet. Może więc jeszcze w trakcie trwania programu sprawdzić, czy procesy są na dobrej drodze, a na koniec – podsumować deklaratywne efekty całego programu w zakresie chociażby stopnia realizacji celów.
Ocena satysfakcji lub Net Promoter Score (NPS)
Pod koniec lub po zakończeniu programu mentoringowego warto jeszcze przeprowadzić wywiady z uczestnikami lub poprosić ich o wypełnienie ankiety zbierającej między innymi pytanie o ocenę satysfakcji z programu lub pytanie typu NPS – badające to na ile uczestnik poleciłby tego typu program mentoringowy dla swoich kolegów i koleżanek.
Średni wskaźnik satysfakcji lub NPS jest doskonałym narzędziem do sprawdzenia, czy sami uczestnicy są zadowoleni z programu, co może być sygnałem do między innymi przedłużenia programu mentoringowego lub zorganizowania jego kolejnej edycji.
Warto też przeanalizować oceny z podziałem na Mentorów(-ki) i Mentees oraz z podziałem na stanowiska w organizacji. Potencjalne różnice między wskaźnikami dla poszczególnych grup mogą pomóc w wyciągnięciu ciekawych wniosków.
Ocena długofalowa
Wyżej wspomniane parametry odnoszą się do bezpośrednich efektów programu – tego czy uczestnicy się angażują w wystarczającym stopniu, czy są zadowoleni i czy polecają udział w programie dalej. Tego typu ocena odpowiada oczywiście na wiele pytań i pozwala ocenić mentoring w krótkim okresie, ewentualnie zmodyfikować jego założenia i podjąć decyzję o ponownej edycji.
W większych organizacjach można jednak pokusić się jeszcze o analizę bardziej długofalowych skutków udziału w programie mentoringowym. Na przykład, można sprawdzić, czy osoby biorące udział w programie częściej awansują niż pozostałe, jakie są ich oceny okresowe i jaka jest ich rotacja w porównaniu do całej firmy. Jednak tu już wchodzimy w bardzo specyficzne uwarunkowania, zależne od danej organizacji i chyba trudno byłoby wskazać konkretne metryki do oceny. Każdy powinien je odnieść do własnego zespołu.
Cześć, witam Cię na blogu Mentiway.
Jeżeli tu jesteś, to znaczy, że interesujesz się mentoringiem. Bardzo mnie to cieszy!
Być może zaciekawi Cię też rozbudowany poradnik i checklista wdrożenia programu mentorigowego? Linki do tych materiałów znajdziesz poniżej.
Kontynuuj czytanie artykułu.
Cześć, mam na imię Tomek, jestem współtwórcą Mentiway. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i wspieramy organizacje w drodze do sukcesu! 💪 Jeśli jesteś zainteresowany(-a) tym, jak sprawnie i skutecznie wdrożyć program mentoringowy w Twojej organizacji z wykorzystaniem technologii:
📩 napisz do mnie
🔗 skontaktuj się ze mną na LinkedIn