Do góry

Mentoring – chwytliwy buzzword XXI wieku czy skuteczna metoda rozwoju talentów?

Powrót Powrót

Ostatnie lata przyniosły ogromne zmiany.

Zmiany w ludziach, zmiany w organizacjach, zmiany technologiczne. Pandemia przyspieszyła wdrażanie narzędzi, które stały się niezbędne i konieczne aby móc wykonywać swoją pracę. Ułamek tego z czym się obecnie mierzymy to: zdalne, wirtualne i rozproszone zespoły, coraz większe tempo zmian, większa niż kiedyś presja na wynik, niepewność otoczenia, niemożność wyznaczania długoterminowych celów i planów. A na tym ta lista się nie kończy.

Żeby móc się w tej rzeczywistości odnaleźć musimy wykształcić w sobie nowe kompetencje, kompetencje przyszłości, dzięki którym odnajdziemy się w tym co dziś ale też w tym co czeka nas w przyszłości.

Z raportu Digital University (Kluczowe kompetencje pracowników, 2022) wynika, że kluczowe kompetencje przyszłości to:

  • Elastyczność Poznawcza
  • Oduczanie się starych nawyków i uczenie się nowych
  • Biegłość technologiczna

Z kolei raport firmy Deloitte (Od fali odejść do fali zmian. Czy jesteśmy gotowi na nowe podejście do pracy, 06/2022) wskazuje na rosnące zjawisko Great Resignation, czyli masowej rezygnacji z pracy. Deloitte wskazuje, że wśród respondentów badania trzy najistotniejsze powody mogące skłaniać do zmiany pracodawcy to:

  • Nieefektywne procesy w organizacji (450 osób)
  • Niski poziom wynagrodzenia (423 osoby)
  • Brak możliwości rozwoju (363 osoby)

Dlaczego piszę o tym w kontekście mentoringu?

Bo dobrze zaprojektowany i wdrożony program mentoringu może w dużej mierze zaadresować obecne potrzeby zarówno całych organizacji,  zespołów jak i pracowników. W tym samym badaniu Deloitte, 93 % ankietowanych stwierdziło że brak możliwości rozwoju skłoniłby ich do poszukiwania nowego miejsca pracy. Dodatkowo, połowa badanych twierdzi, że firma nie zapewnia im możliwości rozwoju kompetencji.

Organizacje, w których jest obecna kultura coachingowa i mentoringowa, mają zatem duże znaczenie dla pracowników, bo wiedzą oni, że taki rodzaj kultury będzie aktywnie wspierać ich rozwój, naukę, nabywanie nowych kompetencji i karierę zawodową.

European Mentoring & Coaching Council (EMCC), jedna z największych międzynarodowych organizacji promująca profesjonalizm oraz dobre praktyki w zakresie coachingu i mentoringu, definiuje Mentoring tak:

„Mentoring to relacja poznawcza, obejmująca dzielenie się umiejętnościami, wiedzą i ekspertyzą pomiędzy mentorem a mentee poprzez rozmowy rozwojowe, dzielenie się doświadczeniem i modelowanie ról. Relacja ta może obejmować wiele różnych kontekstów i stanowi inkluzywne dwustronne partnerstwo na rzecz wzajemnego uczenia się, które docenia różnice”.

Zobacz też:

Wśród korzyści płynących z wdrożenia mentoring wymienić można:

  • Wspieranie zmiany
  • Sprzyjanie adaptacji
  • Wzmacnianie odporności
  • Zachęcanie do innowacyjności
  • Pobudzanie kreatywności
  • Wpływanie na zmianę sposobów myślenia
  • Zwiększanie elastyczności poznawczej i behawioralnej

Widząc w mentoringu ogromny potencjał i chcąc popularyzować jego idee Tomek – były dyrektor współzarządzający i Jacek – szef działu R&D w Bluerank, agencji marketingu internetowego stworzyli ? platformę mentoringową Mentiway.com.

Misją Mentiway.com jest popularyzowanie mentoringu w Polsce oraz CEE poprzez wspieranie rozwoju talentów w organizacjach.

Marta Siech, Mentorka & Coach ICF PCC

Wywiad z założycielami czyli jak to się zaczęło…

Tomasz Sąsiadek, do niedawna Co-Managing Director i Jacek Tkaczuk, jeszcze kilka miesięcy temu Head of R&D, po latach na czołowych stanowiskach w Bluerank, agencji marketingu internetowego, tworzą innowacyjne w Polsce rozwiązanie  umożliwiające zorganizowanie procesu mentoringowego w organizacji przy minimalnym zaangażowaniu działu HR, również w przypadku braku wcześniejszych doświadczeń w realizacji podobnych przedsięwzięć.

Marta: Jacek, jak to się stało, że to Ty z Tomkiem zainicjowaliście i założyliście Mentiway.com?

Jacek: Z Tomkiem znamy się już od kilkunastu lat, studiowaliśmy na tym samym kierunku. Później mieliśmy też okazję razem pracować, między innymi w Bluerank. Do współpracy przy tym projekcie skłoniły nas zarówno wiara w skuteczność mentoringu i chęć jego promocji, jak i obecność synergii między nami. Tomek ma wiedzę i doświadczenie w zakresie zarządzania biznesem i sprzedaży, ja reprezentuję część produktową i techniczną.

M: A jak zrodził się ten pomysł? Dlaczego właśnie platforma mentoringowa?

Tomek: Współpracując ze 120 osobowym zespołem Bluerank, a także mając na co dzień styczność ze zróżnicowanymi zespołami po stronie klientów Bluerank obserwowałem realia współczesnego rynku pracy oraz wyzwania związane z zarządzaniem zróżnicowanymi i coraz bardziej rozproszonymi zespołów.

Pandemia COVID-19 oraz aktualne trendy społeczne spowodowały istotne zmiany na rynku HR. Praca stała się bardziej transakcyjna, osłabły relacje i lojalność pracowników. Wzrosła rotacja, trudniej jest dziś budować zgrany zespół.  

J: Od kilku lat byłem zaangażowany w program mentoringowy w Fundacji Liderek Biznesu w zakresie wsparcia technicznego. Widziałem zarówno stopniowy wzrost popularności programu, jak i pojawiające się problemy wynikające z trudności w zarządzaniu programem. Z podobnymi wyzwaniami zmierzyliśmy się też wdrażając mentoring w Bluerank w latach 2020-2021. To, wspólnie z chęcią promowania mentoringu w Polsce, skłoniło nas do pomysłu stworzenia platformy ułatwiającej zarządzanie programami mentoringowymi i umożliwiającej ocenę ich skuteczności.

M: Zastanawiam się, dlaczego postawiliście na mentoring właśnie? Obecnie na rynku jest mnogość narzędzi rozwojowych służących Pracownikom. Co zatem urzekło Was właśnie w tej metodzie?

J:  Miałem przyjemność uczestniczyć w programach mentoringowych w Bluerank oraz w Fundacji Liderek Biznesu i na sobie poznałem skuteczność tej formy rozwoju.

T: Jednym z rozwiązań, bieżących wyzwań przed którymi stajemy każdego dnia, na co wskazują badania z rynku USA i UK, są właśnie wewnętrzne programy mentoringowe. Wdrożenie długofalowych programów, w których tworzone są pary współpracujące ze sobą w obszarach rozwojowych, a więc i niezwiązanych z codzienną pracą, skutecznie tworzy nowe relacje, spaja zespół i pozwala na samo-rozwiązywanie się problemów i wewnętrznych kryzysów. Nie mówiąc już o rozwoju pracowników – zarówno mentorów, jak i mentee.  

J: Pełna zgoda! Jednocześnie zauważyliśmy, że w Polsce mentoring jest zaskakująco mało popularny, szczególnie w porównaniu do USA czy UK. Chcemy się więc zaangażować w popularyzację i rozwój mentoringu w Polsce dostarczając organizacjom wymaganej wiedzy i narzędzi. 

M: Zatem to doświadczenia własne, ale też badania z rynków USA i UK…?

T: Tak zdecydowanie. Wiesz, naszą długofalową misją jest propagowanie idei mentoringu w Polsce i CEE. W USA aż 70% firm z rankingu Fortune 500 stosuje mentoring. W Polsce, według badania realizowanego przez PARP, korzysta z niego zaledwie 6% organizacji. Chcemy zmienić ten stan i przyczynić się do popularyzacji mentoringu jako formy wsparcia rozwoju talentów i organizacji. Wierzymy, że nasza platforma skutecznie będzie wspierała takie procesy zarówno od strony technicznej i organizacyjnej jak i merytorycznej.

M: Skąd czerpiecie wiedzę o mentoringu? Macie już za sobą doświadczenia w rolach Mentorów oraz Mentees a to olbrzymi zasób. Ale czy wystarczający?

T: No tak doświadczenie doświadczeniem, ale potrzebowaliśmy czegoś więcej. A w zasadzie kogoś.

M: Haha, tak pojawiłam się w Waszym projekcie ja?

T: Tak, uznaliśmy z Jackiem, że potrzebujemy do naszego zespołu eksperta ale też praktyka który podzieli się zarówno swoimi dotychczasowymi doświadczeniami jak i wiedzą. Ale tez sami nieustająco się uczymy i rozwijamy. Czytamy, szkolimy się, dyskutujemy z innymi ekspertami w dziedzinie mentoringu.

M: Dziękuję Wam za zaproszenie do współtworzenia Mentiway.com. Pomysł od razu ze mną zarezonował a serce zaczęło szybciej bić, jak tylko nakreśliliście wstępne założenia tej inicjatywy.

To dla mnie też wspaniała okazja do uporządkowania dotychczasowej wiedzy.

M: To jeszcze opowiedzmy może o tym jakie każdy z nas pełni w tym projekcie role:

J: To ja zacznę 😊 Jestem odpowiedzialny za tworzenie produktu – czyli naszej platformy Mentiway oraz za kwestie techniczne, w tym zarządzanie zespołem IT.Zakres odpowiedzialności ustaliliśmy zgodnie z naszymi wcześniejszymi doświadczeniami – Tomek zajmuje się tematami biznesowymi oraz kontaktami i budowaniem relacji.

T: Dokładnie! Przez ostatnich 16 lat, dzięki działaniom z obszaru online marketingu miałem przyjemność wspierać rozwój biznesów w Polsce i za granicą. Dziś wykorzystuję te doświadczenia do tego, aby stworzyć i wprowadzić na rynek nowy produkt – Mentiway.com

M: A ja jestem konsultantką merytoryczną oraz odpowiadam za to co znajdziecie na platformie Mentiway.com. A będzie tam zarówno sporo wiedzy, narzędzi i technik, ćwiczeń ale też inspiracji i protipów. Sama jestem Mentorką i Coachem z wieloletnim doświadczeniem w branżach HR i rozwojowej więc wszystko co Wam chcemy zaproponować będzie połączeniem najnowszej wiedzy z najlepszymi praktykami.

M: Powiemy coś na koniec o sobie? Wiecie tak poza pracą zawodową?

T: Pewnie. Prywatnie lubię poznawać i doświadczać. Dlatego też często podróżuję i staram się eksplorować nowe miejsca. Moim najnowszym, nieoczywistym dla mnie wcześniej odkryciem były łódzkie podwórka, które dzięki łódzkim przewodnikom nabrały charakteru i niepowtarzalnej, bo wyłącznie łódzkiej atmosfery.

J: Ja lubię podróżować – poznawać i doświadczać nowych miejsc, spędzać czas blisko natury, często na sportowo (góry, sup, windsurfing). Chętnie też majsterkuję, szczególnie w zakresie tworzenia rzeczy przydatnych i ułatwiających codzienne życie.

M: Wychodzi na to, że ja łączę Wasze pasje😊 Podróżuję i uwielbiam naturę. Kilka lat temu przeprowadziliśmy się z mężem z Łodzi w góry. Chyba mogę o sobie powiedzieć, że jestem góralką 😊 Kiedyś na wakacje wyjeżdżaliśmy tam gdzie cisza i spokój radują a dziś tak często jak to możliwe robimy regularne city break. No i ja jeszcze uwielbiam smakować, jestem typową foodie person.

M: Dziękuję Wam za wywiad! Ale przede wszystkim to dziękuję Wam za to, że stworzyliście Mentiwy.com. To odmieni rynek mentoringu w Polsce.

Cześć, mam na imię Tomek, jestem współtwórcą Mentiway. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i wspieramy organizacje w drodze do sukcesu! 💪 Jeśli jesteś zainteresowany(-a) tym, jak sprawnie i skutecznie wdrożyć program mentoringowy w Twojej organizacji z wykorzystaniem technologii:
📩 napisz do mnie
🔗 skontaktuj się ze mną na LinkedIn

Zobacz też:

Znajdź artykuły o podobnej tematyce