Do góry

Mentoring dla menedżerów i dyrektorów. Program mentoringowy dla kadry zarządzającej

Powrót Powrót

Programy mentoringowe szczególnie te szerokie – otwarte dla większej publiki – często dedykowane są konkretnym obszarom lub grupom uczestników. W poprzednich tekstach odnosiliśmy się już do mentoringu dla firm i mentoringu dla studentów. W tym artykule przyjrzyjmy się programom mentoringowym dla kadry menedżerskiej. 

Czy mentoring jest potrzebny menedżerom? 

Mentoring zgodnie ze swoją definicją polega na tym, że Mentee uczy się bazując na wiedzy i doświadczeniu Mentora/Mentorki. Menedżerowie mimo swojego zazwyczaj dużego doświadczenia i dużej wiedzy związanej z piastowanym stanowiskiem zdecydowanie też mogą potrzebować dalszej nauki. I zdecydowanie znajdą się takie osoby, które będą miał większe od nich doświadczenie. 

Ponadto mentoring polega też na budowaniu samoświadomości, poszerzaniu perspektyw, zmianie przekonań. Istotna jest też sama relacja z drugą osobą – możliwość podzielenia się własnymi wyzwaniami, zyskaniem słowa wsparcia i otuchy. 

Więc tak – osoby z kadry zarządzającej też mogą potrzebować mentoringu. 

A do czego konkretnie? 

Jakie cele może mieć mentoring dla kadry zarządzającej? 

Cele mentoringu dla menedżerów mogą być różnorodne i zależą od indywidualnych potrzeb i kontekstu organizacji organizującej dany program mentoringowy. Poniżej znajduje się kilka przykładowych, które naturalnie nie wyczerpują całego spektrum możliwości. 

  • Wejście w rolę menedżera lub dyrektora – dotyczy to naturalnie osób mających w najbliższym czasie objąć stanowisko zarządcze, które nie mają wcześniejszych doświadczeń w tym temacie i mogą potrzebować towarzystwa w rozwiązywaniu swoich pierwszych wyzwań menedżerskich. 
  • Doskonalenie się w roli menedżera / menedżerki – czyli rozwój konkretnych kompetencji liderskich i przywódczych, aby jak najlepiej pełnić tą rolę. 
  • Doskonalenie umiejętności miękkich – albo ogólnie samodoskonalenie, czyli rozwój tych kompetencji, które nie są tylko i wyłącznie związane z pracą menedżera, takich jak efektywna komunikacja, rozwiązywanie konfliktów, negocjacje, itp. 
  • Rozwiązanie konkretnych wyzwań menedżerskich – motywacją do udziału w programie mentoringowym może być też chęć rozwiązania konkretnych problemów lub poprawienia konkretnych obszarów działania zespołu – na przykład większego zaangażowania, lepszej synergii, itp. 
  • Poznanie nowych perspektyw – wyjście poza swój zespół, dział, firmę i uzyskanie innego spojrzenia na własne wyzwania, ale też poznanie innych wyzwań, innych “światów” i zaczerpnięcie z nich. Z tym też związana jest sama adaptacja do zmian, rozwój elastyczności i umiejętności czerpania z innych perspektyw. 
  • Zyskanie towarzyszy przy osamotnionych wysokich stanowiskach – to dotyczy menedżerów na najwyższych stanowiskach, którzy często nie mają z kim przedyskutować swoich wyzwań. 
  • Wspieranie różnorodności i inkluzywności – poznanie nowej perspktywy i nauka tego w jaki sposób skutecznie wdrażać różnorodność w zespole od osób, które mają doświadczenie w tym temacie. 

Jak znaleźć mentoring dla menedżera / menedżerki? 

Pierwszą metodą jest skorzystanie z oferty firm lub indywidualnych Mentorów i Mentorek, którzy oferują swoje usługi. Zazwyczaj są to osoby z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, w tym na stanowiskach menedżerskich. Mają też wiedzę i doświadczenie dotyczące mentoringu, więc będą w stanie wykorzystać tą metodą w sposób efektywny dla Mentee. Aby znaleźć Mentora lub Mentorkę dla siebie można skorzystać z wyszukiwarki i dodatkowo posiłkować się Linkedinem do weryfikacji kompetencji. My zdecydowanie możemy polecić w tej roli Martę Siech i firmę the Bloom

Drugą opcją mogą być programy mentoringowe otwarte. Przy czym akurat programy dedykowane konkretnie dla menedżerów nie są zbyt popularne w Polsce. Należy więc raczej szukać programów w obrębie konkretnych nisz, które mogą obejmować swoim zasięgiem też stanowiska menedżerskie. Tu programem, który możemy polecić jest Włącz Uważność realizowany przez organizację Fireflies. Program ten jest dedykowany wspieraniu różnorodności i zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami. 

Otwartym programem mentoringowym jest też Reverse – program odwróconego mentoringu, dedykowany dla osób już doświadczonych, ale chcących poznać perspektywę młodego pokolenia i zyskać wiedzę na temat nowych technologii. 

I ostatecznie menedżerowie do dyspozycji mogą mieć też własne firmy i korporacje. Oczywiście aby mentoring dla menedżerów był możliwy do realizacji, firma musi mieć wystarczająco rozbudowaną kadrę zarządzającą, a więc i wystarczająco dużo osób, które mogą być Mentorami i Mentorkami oraz tych, które chcą skorzystać z ich doświadczenia. 

O czym pamiętać uczestnicząc w mentoringu dla menedżerów? 

W zasadzie o tym samym, co przy innych rodzajach mentoringu.  

Przede wszystkim o tym, że mentoring nie jest cyklem szkoleń, w których prowadzący przekazuje swoją wiedzę. To proces, w którym stroną z inicjatywą jest Mentee i to jego lub jej zadaniem jest czerpanie z wiedzy i doświadczenia. 

Mentoring wymaga też szczerości i otwarcia. Wiadomo, że to będzie budowane z czasem, jednak im szybciej Mentee się w pełni otworzy, w tym w zakresie szczerego przyznawania się do błędów, tym lepiej. 

I na koniec – proces mentoringu powinien opierać się na celach. Konieczne jest określenie konkretnego celu dla całego procesu – trudnego, ale możliwego do realizacji i mierzalnego – możliwego do oceny w zakresie realizacji. Cel powinien pojawiać się na sesjach, podczas rozmów, a jego realizacja musi zostać oceniona i podsumowana na koniec procesu. 

Zobacz więcej o tym czym mentoring jest, a czym nie jest w naszym wcześniejszym artykule

Cześć, witam Cię na blogu Mentiway.

Jeżeli tu jesteś, to znaczy, że interesujesz się mentoringiem. Bardzo mnie to cieszy!
Być może zaciekawi Cię też rozbudowany poradnik i checklista wdrożenia programu mentorigowego? Linki do tych materiałów znajdziesz poniżej.

X
Poradnik wdrożenia programu mentoringowego Checklista mentoringowa

Kontynuuj czytanie artykułu.

Cześć, mam na imię Tomek, jestem współtwórcą Mentiway. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i wspieramy organizacje w drodze do sukcesu! 💪 Jeśli jesteś zainteresowany(-a) tym, jak sprawnie i skutecznie wdrożyć program mentoringowy w Twojej organizacji z wykorzystaniem technologii:
📩 napisz do mnie
🔗 skontaktuj się ze mną na LinkedIn

Zobacz też:

Znajdź artykuły o podobnej tematyce