Co nowego w Mentiway? Nad czym pracujemy i jak rozwijamy platformę do mentoringu.
Przełom roku w Mentiway był szczególny nie tylko z uwagi na zmianę cyfry w kalendarzu, ale też, czy przede wszystkim z uwagi na równe 12 miesięcy działania naszego produktu w obecnej formie. Jest to więc doskonała okazja, żeby podsumować to jak Mentiway zmieniło się w ciągu ostatniego roku, jakie nowe funkcjonalności i treści są teraz dostępne, i jak czerpiemy inspiracje do dalszego rozwoju. Poza tym, jest to też dobra okazja, aby opowiedzieć trochę o Mentiway na naszym blogu, który do tej pory był głównie o samym mentoringu i rozwoju.
Pierwsze procesy mentoringowe w Mentiway
Pierwszy proces na wersji prototypowej aplikacji Mentiway uruchomiliśmy jeszcze w grudniu 2022 roku wspólnie z Digital New Agency, natomiast wersja produkcyjna platformy pojawiła się miesiąc później, bo w styczniu 2023 roku. Wtedy też wystartował pierwszy duży, prowadzony przez organizację Fireflies program (nie)Pełnosprawni w Pracy znany dziś jako Włącz Uważność.
Oba programy mentoringowe były dla nas ogromnym doświadczeniem. Zupełnie inaczej wygląda korzystanie i testowanie platformy przez własny zespół, a czym innym jest wsparcie w prowadzeniu realnych procesów mentoringowych, w których każdy uczestnik, każda uczestniczka ma inne potrzeby, przyzwyczajenia, zwraca uwagę na inne kwestie. Wiele się wtedy nauczyliśmy i Ci, którzy mieli okazję korzystać z platformy Mentiway w tamtym czasie z pewnością zauważą, jak wiele się od tego czasu zmieniło.
Od tego czasu uruchomiliśmy już niemal 20 programów mentoringowych, w tym nasz największy do tej pory – na około 120 uczestników. Łącznie do tej pory z Mentiway skorzystało niemalże 700 osób realizując ponad 1000 sesji mentoringowych.
Rozwój dzięki feedbackowi Mentorów, Mentorek i Mentees
Od pierwszej sesji mentoringowej zrealizowanej na platformie Mentiway minęło już ponad 12 miesięcy. Co w tym czasie uległo zmianie?
Prawie wszystko 😊
Od samego początku przyjęliśmy zasadę bliskiego kontaktu z użytkownikami i użytkowniczkami Mentiway rozmawiając z nimi, słuchając ich potrzeb, prosząc o feedback. W trakcie 12 miesięcy zebraliśmy prawie 100 ankiet, które nie tylko dają nam podgląd na bieżącą satysfakcję z korzystania z platformy, ale przede wszystkim zawierają mnóstwo pomysłów na zmiany, usprawnienia, kolejne funkcjonalności, o których będzie w dalszej części artykułu.
Ogromnie dziękujemy za każdą uzupełnioną ankietę, za każdy feedback. Zdanie Wasze – Mentorów, Mentorek i Mentees korzystających z Mentiway – jest dla nas na wagę złota.
Jak Mentiway wspiera procesy mentoringowe
Feedback pozostawiony przez użytkowników i użytkowniczki Mentiway ukazuje też jak szerokie potrzeby mogą mieć uczestnicy procesów mentoringowych oraz to, że każda osoba w trochę inny sposób korzysta z aplikacji i zwraca uwagę na jej różne zalety.
Wśród najczęściej wymienianych korzyści Mentiway znajdują się:
- szybkie i przystępne wdrożenie do mentoringu dla nowych Mentorów, Mentorek i Mentees,
- baza wiedzy zawierająca podstawy związane z prowadzeniem procesów,
- ale też z drugiej strony zawierająca szereg bardziej zaawansowanych technik do użycia podczas sesji mentoringowych,
- funkcjonalności organizacyjne takie jak kontrakt i miejsce do zapisania celów,
- planowanie spotkań, kalendarz, przypomnienia,
- agendy sesji mentoringowych zwracające uwagę na kwestie, o których należy pamiętać,
- możliwość załączania własnych notatek i materiałów, w tym też prywatnych – do własnego wglądu.
Tak szeroka lista wymienianych zalet Mentiway pokazuje jak bardzo indywidualny jest każdy proces mentoringowy oraz jak różne są potrzeby osób biorących udział w mentoringu.
Co nowego w Mentiway?
Od przełomu 2022 i 2023 przeszliśmy długą drogę. Wdrożyliśmy kilkaset mniejszych i większych usprawnień w łącznie 19 dużych aktualizacjach.
Raz jeszcze chciałbym podkreślić rolę, jaką to użytkownicy i użytkowniczki aplikacji odegrali w jej rozwoju. Ogrom z wdrożonych zmian wynikał z ich feedbacku i ich potrzeb.
Między innymi:
- Rozbudowaliśmy bazę wiedzy. Obecnie mamy już ponad 70 materiałów – pigułek wiedzy, formularzy przygotowawczych do sesji, technik i narzędzi, z których mogą korzystać Mentorzy i Mentorki prowadząc swoje procesy.
- Stworzyliśmy też Akademię Mentoringu Mentiway – serię kilkunastu obecnie materiałów video ułatwiających wdrożenie się w proces mentoringowy, w których zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani już Mentorzy, Mentorki i Mentees znajdą coś dla siebie.
- Wdrożyliśmy wersję mobilną platformy – bo tak, wiele osób korzysta z aplikacji na swoich smartfonach. Teraz dostęp do wiedzy i funkcjonalności organizacji spotkań, czy całego procesu jest jeszcze łatwiejszy.
- Usprawniliśmy planowanie dat kolejnych spotkań poprzez integrację z kalendarzami, graficzną formę wyboru daty, wewnętrzny kalendarz i automatyczne przypomnienia o kolejnych sesjach.
- Przeprowadziliśmy testy tego czy sztuczna inteligencja może pomagać w procesach mentoringowych – wprowadziliśmy rozwiązanie Mentibot AI podpowiadające to z jakich technik można skorzystać podczas sesji, jakie pytania Mentor/Mentorka może zadać, czy w jaki sposób można dopracować cele rozwojowe.
To tylko kilka przykładów tego co się zmieniło.
Aplikacja Mentiway przeszła długą drogę od prototypu do obecnej formy – wszystko po to, aby jak najlepiej wspierać swoich użytkowników w skutecznym realizowaniu procesów mentoringowych.
Oczywiście nie zwalniamy tempa. Plan pracy nad aplikacją mamy rozpisane na kolejne kilka kwartałów. Między innymi pracujemy obecnie nad usprawnieniem komunikacji w parze mentoringowej – na dniach zaktualizujemy aplikację o chat do rozmowy w parze. Nagrywamy też kolejne materiały do Akademii Mentoringu Mentiway – w planach mamy jeszcze kilkanaście filmów dotyczących dalszych etapów procesu mentoringowego i jego zamknięcia.
Nadal istotną rolę w rozwoju Mentiway odgrywa informacja zwrotna od użytkowników. Dziękujemy za każdą wypełnioną ankietę i za to, że jesteście z nami.
Cześć, witam Cię na blogu Mentiway.
Jeżeli tu jesteś, to znaczy, że interesujesz się mentoringiem. Bardzo mnie to cieszy!
Być może zaciekawi Cię też rozbudowany poradnik i checklista wdrożenia programu mentorigowego? Linki do tych materiałów znajdziesz poniżej.
Kontynuuj czytanie artykułu.
Cześć, mam na imię Tomek, jestem współtwórcą Mentiway. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i wspieramy organizacje w drodze do sukcesu! 💪 Jeśli jesteś zainteresowany(-a) tym, jak sprawnie i skutecznie wdrożyć program mentoringowy w Twojej organizacji z wykorzystaniem technologii:
📩 napisz do mnie
🔗 skontaktuj się ze mną na LinkedIn