Mentoring jako element strategii ESG i działań CSR
Z roku na rok społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome w kwestiach związanych ze zrównoważonym rozwojem. Konsumenci, pracownicy i wreszcie właściciele czy akcjonariusze zaczynają dostrzegać korzyści płynące z rozwoju firm nie tylko w kierunku wzrostu przychodów i zysku, ale też poprawnego oddziaływania na otoczenie. Metod dbania o obszary ESG w firmach jest wiele, ale co z naszego punktu widzenia ciekawe – zaczyna w nich być obecny również mentoring.
Korzyści płynące z działań na rzecz ESG
Obszary ESG dotyczą wpływania firmy na jej otocznie w zakresie środowiska naturalnego, społeczności oraz są związane z ogólnie pojętym ładem korporacyjnym. Natomiast same działania na rzecz ESG to wszystkie aktywności, które organizacja realizuje, aby poprawić swój wpływ na te trzy obszary, na przykład poprzez:
- dbanie o czy minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne,
- poprawa relacji z otoczeniem firmy – z klientami, partnerami, ale też pracownikami oraz wpływ na lokalne społeczności,
- dbanie o dobre relacje z udziałowcami, respektowanie ich praw, uczciwość w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem.
Istnieje wiele badań potwierdzających pozytywny wpływ działań ESG na postrzeganie firmy na rynku i wśród jej pracowników. Ponadto, nowe pokolenia, które dopiero wchodzą na rynek pracy i zaczynają być konsumentami, wydają się jeszcze bardziej zwracać uwagę na tematy związane ze zrównoważonym rozwojem.
Warto też pamiętać, że jeszcze zanim w ogóle powstało pojęcie ESG (około 20 lat temu) firmy prowadziły już działania definiowane wtedy jako CSR – corporate social responsibility. Działo się to zarówno z własnej woli, jak i w wyniku obowiązków prawnych – pierwsze prawa były wprowadzane w tym zakresie jeszcze w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych.
Raport Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Ciekawą publikacją, która co roku podsumowuje obszar ESG w firmach jest raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Jego ostatnia wersja została opublikowana w kwietniu tego roku i jest dostępna za darmo na tej stronie.
W raporcie autorzy gromadzą w jednym miejscu przedsięwzięcia realizowane przez firmy w celach zbieżnych z ESG.
Okazuje się, że wiele firm już od lat uwzględnia programy mentoringowe właśnie do realizowania założeń związanych z CSR i ESG. W ostatnim raporcie na 265 firm aż 21 inicjatyw dotyczyło wykorzystania mentoringu.
Programy mentoringowe jako metoda osiągania celów ESG
Wspomniany wyżej raport dzieli inicjatywy ESG i CSR według obszaru oraz w podziale na realizowane cele.
Mentoring najczęściej znajduje swoje zastosowanie w obszarze określonym jako “Zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej”:
Obszar ESG | Liczba inicjatyw opartych na mentoringu |
Zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej | 12 |
Prawa człowieka | 7 |
Praktyki z zakresu pracy | 2 |
Patrząc na inicjatywy z punktu widzenia realizowanych przez nie celów mentoring najczęściej znajduje swoje zastosowanie w dobrej jakości edukacji i w zakresie wzrostu gospodarczego i godnej pracy:
Cel związany z ESG | Liczba inicjatyw opartych na mentoringu |
Dobra jakość edukacji | 9 |
Wzrost gospodarczy i godna praca | 9 |
Równość płci | 7 |
Mniej nierówności | 4 |
Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja | 1 |
Partnerstwa na rzecz celów | 1 |
Jest to oczywiście związane z faktem, że mentoring jest traktowany przez firmy głównie jako sposób rozwoju – albo własnych pracowników, albo osób z otoczenia – z wybranych społeczności.
Ciekawa jest też kategoria równości płci, gdzie mimo mniejszej liczby inicjatyw (siedmiu), stanowią one aż 17% wszystkich przedsięwzięć realizowanych przez przebadane firmy w tym zakresie.
Oprócz wyżej wymienionego podziału postanowiliśmy rozróżnić inicjatywy wskazane w raporcie również w podziale na sposób organizacji i wdrażania programu mentoringowego:
Wewnętrzne programy mentoringowe wdrażane w firmach w celu wyrównywania szans
To programy organizowane wewnątrz firmy, w której zarówno Mentees, jak i Mentorzy/ Mentorki pochodzą z jednej organizacji.
Najczęściej celem tych inicjatyw jest promocja dywersyfikacji i wyrównywanie szans.
Przykładem mogą być programy mentoringowe organizowane wspólnie z Fundacją Mamo Pracuj, których celem jest ułatwienie powrotu do pracy kobietom po urlopach macierzyńskich. Tego typu programy są obecne na przykład w firmie Alstom, czy częściowo w Boschu.
Inne przykłady wymienione w raporcie FOB to:
- Samsung: program mentoringowy dla kobiet w ramach inicjatywy Forum DEI.
- dentsu Polska: program mentoringowy dla pracowników dentsu z Polski i CEE.
- Emitel: Transfer wiedzy w ramach programu Akademia Trenera Wewnętrznego.
Mentoring odwrócony
W przypadku wewnętrznych programów mentoringowych warto też zwrócić uwagę na ideę tzw. reverse mentoringu. Są to programy, w których to osoby starsze stażem uczą się od młodszych.
Mentoring odwrócony zazwyczaj dotyczy obszarów nowych technologii i wiedzy, która jest szerzej dostępna u młodego pokolenia i z którą starsi pracownicy mogą mieć problem.
Programy mentoringowe organizowane przez firmy w celu wsparcia wybranych społeczności
To inicjatywy, dzięki którym organizacje realizują swoje misje wspierania wybranych społeczności. W tych programach Mentorami i Mentorkami są zazwyczaj pracownicy firmy, a Mentees to osoby z zewnątrz – pochodzące z wybranej grupy, którą firma chce wspierać.
Jest to w praktyce najliczniejsza grupa inicjatyw ESG związanych z mentoringiem, a wymienionych w wyżej wymienionym raporcie FOB. Aż 16 spośród wszystkich 21 przybiera tą formę.
Jak widać taki mentoring idealnie sprawdza się do realizowania działań CSRowych. Jest relatywnie łatwy do zorganizowania i angażuje potencjalne duże grupy interesariuszy. Ponadto, sam program mentoringowy oprócz oczywistych korzyści dla Mentees przynosi też wymierne rezultaty dla Mentorów i Mentorek – osób zatrudnionych w organizacji, którzy mogą rozwijać swoje kompetencje liderskie i realizować indywidualne potrzeby związane z ESG.
Programy mentoringowe w tej formie dotyczą różnych grup odbiorców, między innymi:
- Wsparcie dla kobiet w wybranych sektorach (najczęściej IT): CD PROJEKT, Deloitte, Lingaro.
- Zmotywowanie i wsparcie dla kobiet nieaktywnych zawodowo: wspomniany wcześniej Bosch z Fundacją Mamo Pracuj, Bogdanka, Sodexo.
- Pomoc dla osób z Ukrainy: UBS, Citi Handlowy.
- Wsparcie dla nauczycieli i uczniów szkół: Eurocash, VML Commerce & Technology, EY Polska, PwC, PFR.
Programy te często są na tyle popularne, że często stają się marką samą w sobie. Przykładem może być tu program “Dziewczyny w grze” organizowany przez CD PROJEKT.
Udział pracowników firm w zewnętrznych programach mentoringowych
Co ciekawe, jako przejaw działalności na rzecz ESG można uznać też udział pracowników firmy w programach realizowanych w ramach innych organizacji. Nie każda firma jest na tyle duża, by móc uruchomić własny program, czy to wewnętrzny, czy z wizją wsparcia danej społeczności. W takich przypadkach firmy radzą sobie zachęcając swoich pracowników do udziału w programach otwartych.
Przykładem z raportu FOB może być firma Ørsted Polska, która jest zaangażowana w programy mentoringowe Dare IT oraz Vital Voices.
Jako Mentiway znamy też wiele innych inicjatyw, które są wspierane przez firmy – czy to w kwestii finansowej, czy „jedynie” przez zachęcanie pracowników do udziału. Przykładem mogą być programy otwarte realizowane na platformie Mentiway takie jak:
- Top Woman in Real Estate – dedykowany dla kobiet w branżach związanych z nieruchomościami.
- Digital Bridge – poświęcony rozwojowi w dziedzinach online marketingu i e-commerce.
- Women in Law – program mentoringowy dla młodych prawniczek.
- Włącz Uważność – z misją ułatwiania firmom zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.
- Big Data | Big Challenges – program organizowany przez firmę Sofixit w celu ułatwienia rozwoju kariery w branżach związanych z analityką i big data.
Na zakończenie
Jak widać, mentoring może realizować wiele różnych celów. Jest dla firm nie tylko doskonałym sposobem poprawy motywacji, zaangażowania pracowników, przekazywania wiedzy w organizacji czy po prostu doskonalenia zespołów. Jak pokazują raporty, jest też narzędziem, które można wykorzystać do realizowania celów CSR / związanych z ESG w sposób naturalnie angażujący pracowników firmy, ale też wymagającym relatywnie niskiego zaangażowania po stronie organizatorów.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak zorganizować własny program mentoringowy, to:
- sprawdź nasz poradnik oraz checklistę programu mentoringowego
- lub po prostu skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy.
Cześć, witam Cię na blogu Mentiway.
Jeżeli tu jesteś, to znaczy, że interesujesz się mentoringiem. Bardzo mnie to cieszy!
Być może zaciekawi Cię też rozbudowany poradnik i checklista wdrożenia programu mentorigowego? Linki do tych materiałów znajdziesz poniżej.
Kontynuuj czytanie artykułu.
Cześć, mam na imię Tomek, jestem współtwórcą Mentiway. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i wspieramy organizacje w drodze do sukcesu! 💪 Jeśli jesteś zainteresowany(-a) tym, jak sprawnie i skutecznie wdrożyć program mentoringowy w Twojej organizacji z wykorzystaniem technologii:
📩 napisz do mnie
🔗 skontaktuj się ze mną na LinkedIn