Do góry

Mentoring w IT. Programy mentoringowe dla programistek i programistów 

Powrót Powrót

Mentoring jako metoda rozwoju może być stosowana w wielu branżach i do różnych celów. W poprzednich artykułach wspominaliśmy już o mentoringu dla menedżerów, dla studentów, mentoringu biznesowym. Kolejną branżą, w której mentoring na stałe się już zagościł, jest IT – branża nowych technologii. W tym artykule przyjrzymy się bliżej mentoringowi w IT – na czym polega, dla kogo jest szczególnie przydatny i jak znaleźć program mentoringowy dla siebie. 

Zobacz też katalog otwartych programów mentoringowych w branży IT.

Wzrost popularności programów mentoringowych w IT 

W ostatnim czasie, szczególnie tuż po pandemii, znacznie wzrosło zapotrzebowanie na pracowników w branżach nowych technologii. Ogromny popyt i rosnące wynagrodzenia spowodowały wzrost zainteresowania pracowników tą branżą i chęć wejścia na rynek IT dla wielu osób spoza branży. Ten trend został dodatkowo wzmocniony przez wiele inicjatyw zachęcających kobiety do rozwoju w kierunku IT. 

Mentoring IT i programy mentoringowe mogą być pomocne w odnalezieniu własnej drogi rozwoju i zaplanowaniu kariery.

Z drugiej strony, mam wrażenie, że rynek pracy w IT się stale komplikuje. Na popularności zyskują nowe frameworki, nowe trendy w językach programowania (Go, Kotlin). Pojawiają się specjalizacje w zakresie rozwiązań chmurowych i bezpieczeństwa. Nie mówiąc już o rozwoju sztucznej inteligencji i nowych jej zastosowaniach, a przez to też nowych stanowiskach pracy – zarówno w zakresie tworzenia modeli jak i ich wykorzystania w praktyce. 

To wszystko powoduje, że wiele osób chce dołączyć do rynku IT, ale stopień skomplikowania wywołuje konsternację i zagubienie szczególnie na początkach kariery w IT. 

I tu pojawia się mentoring dla IT jako jeden ze sposobów odnalezienia się nowych osób w tej skomplikowanej branży. 

Na czym polega program mentoringowy dla IT? 

Procesy mentoringowe w branżach związanych z IT najczęściej dedykowane są ułatwieniu nowym osobom wejścia w ten rynek poprzez: 

  • poznanie specyfiki branży, 
  • pomoc w zaplanowaniu ścieżki kariery, 
  • pomoc w pierwszych krokach rozwoju w zakresie IT i znalezieniu zatrudnienia, 
  • wsparcie w odpowiedzeniu sobie na pytanie czy IT jest w dla mnie. 

Większość programów otwartych komunikuje właśnie to zaistnienie w branży IT jako główny cel swojego istnienia.  

W niektórych przypadkach mentoring w IT pomaga też osobom z większym już doświadczeniem w dalszym rozwoju. Przykładem może być wejście na ścieżkę menedżerską i rozwój kompetencji przywódczych – na przykład poprzez awans ze stanowisk seniorskich na team leadów. 

Mentoring w IT może też dotyczyć rozwoju konkretnych umiejętności technicznych – na przykład nauki danego języka programowania lub frameworka, ale jest to raczej mniej popularne. Tym bardziej, że do rozwoju takich twardych umiejętności lepiej sprawdzają się inne formy rozwoju przez współpracę opisane poniżej. 

Należy też pamiętać o tym czym w ogóle jest mentoring. Tu zapraszam do dłuższego tekstu na ten temat. W skrócie mentoring polega na zbudowaniu relacji między Mentorem/Mentorką a Mentee i rozwoju Mentee bazując na tej relacji i na doświadczeniach Mentora/Mentorki. Mentoring nie polega na szkoleniu i wskazywaniu konkretnej drogi przez Mentora/Mentorkę, a raczej na pomocy w poznaniu siebie, budowaniu samoświadomości i realizacji własnej wizji rozwoju.

Pokrewne formy rozwoju i współpracy w branży IT 

Warto wspomnieć o tym, że oprócz mentoringu istnieje też kilka innych form rozwoju opartych na kontakcie i pracy zespołowej, a więc niejako zbliżonych do mentoringu. Przykładem może być pair programming czyli technika tworzenia oprogramowania, w której kod pisany jest na jednym komputerze, ale przez dwóch programistów / dwie programistki. Jedna osoba faktycznie pisze kod, a druga ma rolę obserwatora lub nawigatora. Po ustalonym czasie osoby zmieniają się rolami. 

Dalszym rozwinięciem tej techniki jest programowanie grupowe, gdzie nadal kod pisany jest na jednym komputerze, ale dyskutuje nad nim cała grupa programistów. 

Oczywiście te techniki mają swoje ograniczenia, do których należy chociażby mniejsza efektywność, a przez to większy koszt. Jednak ich zaletą jest rozwój, wymiana wiedzy i doświadczeń oraz większa satysfakcja z pracy i pod tym kątem metody te mają bardzo zbieżne cele z mentoringiem, a więc też mogą być warte zainteresowania. 

Jak znaleźć program mentoringowy w IT? 

Osoby, które chcą wziąć udział w programach mentoringowych dla IT mają kilka możliwości. 

Pierwszą jest wyszukanie programów otwartych, do których mogą dołączyć dowolne osoby zainteresowane. Na tą chwilę większość z tych programów dedykowanych jest dla kobiet. Najpopularniejsze to prawdopodobnie IT for SHE, DareIT czy Tech Leaders. Jest też kilka mniejszych programów, w tym bez ograniczeń odnośnie płci. Wystarczy wyszukać w Google “program mentoringowy it”. 

Alternatywą mogą być programy mentoringowe na studiach. Nie są one co prawda dedykowane konkretnie IT, ale w większości dotyczą wyboru i kształtowania ścieżki kariery, i istnieje możliwość znalezienia w nich Mentorów i Mentorki, które są związane z branżą IT. Najczęściej programy tego typu są organizowane w biurach karier i tam należy ich szukać. 

Osoby, które już rozpoczęły karierę w IT mogą też skorzystać z programów mentoringowych organizowanych przez swojego pracodawcę. Warto dowiedzieć się w dziale HR czy tego typu forma rozwoju jest możliwa. Jeżeli nie jest, to zawsze można zaproponować jednemu ze starszych kolegów / koleżanek uruchomienie takiego procesu dla siebie. 

Rozwój jako Mentor / Mentorka w IT 

W przypadku osób z większym doświadczeniem mentoring, a konkretniej zostanie Mentorem / Mentorką również może być ciekawym sposobem rozwoju. Program mentoringowy dla Mentora / Mentorki to doskonała okazja na rozwój swoich kompetencji liderskich, przywódczych i ogólnie umiejętności miękkich. To z kolei może być przydatne przy planowaniu dalszej ścieżki kariery w kierunkach menedżerskich. 

Zobacz też artykuł na temat korzyści płynących z bycia Mentorem / Mentorką

Cześć, witam Cię na blogu Mentiway.

Jeżeli tu jesteś, to znaczy, że interesujesz się mentoringiem. Bardzo mnie to cieszy!
Być może zaciekawi Cię też rozbudowany poradnik i checklista wdrożenia programu mentorigowego? Linki do tych materiałów znajdziesz poniżej.

X
Poradnik wdrożenia programu mentoringowego Checklista mentoringowa

Kontynuuj czytanie artykułu.

Cześć, mam na imię Tomek, jestem współtwórcą Mentiway. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i wspieramy organizacje w drodze do sukcesu! 💪 Jeśli jesteś zainteresowany(-a) tym, jak sprawnie i skutecznie wdrożyć program mentoringowy w Twojej organizacji z wykorzystaniem technologii:
📩 napisz do mnie
🔗 skontaktuj się ze mną na LinkedIn

Zobacz też:

Znajdź artykuły o podobnej tematyce