Do góry

Mentoring dla startupów. Programy mentoringowe wspierające rozwój firmy. 

Powrót Powrót

Jakiś czas temu pisałem o mentoringu biznesowym, jako o specyficznej formie mentoringu, w której korzyści dla Mentee przekładają się nie tyle na jego/jej osobisty rozwój, ale bardziej na rozwój całego biznesu. W tym artykule przyjrzę się bliżej mentoringowi dla startupów – tematowi w wielu aspektach zbliżonemu do mentoringu biznesowego, ale też z kilkoma istotnymi różnicami. 

Mentoring dla prezesów i właścicieli firm 

Mentoring jako forma rozwoju może być zastosowany do realizacji wielu różnych celów. Tym chyba najbardziej oczywistym jest stopniowe przekazywanie wiedzy i doświadczenia dla osób młodych, dopiero rozpoczynających swoją karierę. Jednakże wbrew pozorom mentoring jest też często stosowany przez osoby z większym doświadczeniem.  

Bo przecież nie ma osób, które już wszystko wiedzą. Każdy, nawet właściciel czy założyciel firmy, potrzebuje zdobyć wiedzę w nowych dziedzinach. 

Poza tym, właściciel firmy, szczególnie w przypadku, gdy nie ma wspólnika czy wspólników, nie ma też z kim skonsultować swoich pomysłów, długofalowych wizji, podzielić się spostrzeżeniami czy emocjami. 

Jednym z rozwiązań dla tych wyzwań jest właśnie mentoring. 

Oczywiście mentoring to nie jedyne możliwe rozwiązanie. W tym miejscu warto obiektywnie wspomnieć, że właściciele czy założyciele firm mają do wyboru też wiele innych form zdobywania wiedzy i poszerzania perspektyw. Przykładem tego mogą być: doradztwo biznesowe, consulting, coaching oraz grupy mastermind

Już konkretnie same startupy dodatkowo mogą skorzystać ze wsparcia swoich aniołów biznesu lub inwestorów w ramach tak zwanego “smart money” – czyli dostarczania do startupu nie tylko środków finansowych, ale też wiedzy, doświadczenia i networku.  

Korzyści z mentoringu dla startupu 

Mentoring dla startupów ma wiele korzyści, w dużej mierze wspólnych z ogólnymi korzyściami mentoringu dla Mentees, które opisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Jednak jest kilka specyficznych rzeczy, na które chciałbym zwrócić uwagę. 

Po pierwsze, w porównaniu z wyżej wymienionymi formami wsparcia dla firm, mentoring ma tą zaletę, że zazwyczaj jest bezpłatny, oferowany często przez różne programy akceleracyjne dla startupów czy w ramach programów wsparcia przedsiębiorczości. Dzięki temu może być łatwiej dostępny, szczególnie dla startupów w początkowej fazie rozwoju. 

Po drugie, sama charakterystyka mentoringu ma kilka istotnych zalet, szczególnie ważnych dla całego startupu (w kontrze do zalet osobistych w przypadku mentoringu dla Mentees kierujących się własnym rozwojem): 

  • Wiedza ekspercka – założyciele startupów mają przekrojową wiedzę, ale często brakuje im wybranych, konkretnych kompetencji. Na przykład, founder może mieć wiedzę techniczną, ale nie ma sprzedażowej. Albo może znać się na budowaniu sprzedaży i marketingu, ale brakuje mu wiedzy technicznej. Nie zawsze da się tą wiedzę pozyskać z rynku – szczególnie na początku rozwoju startupu. 
  • Poznanie innej perspektywy – to korzyść szczególnie istotna dla właścicieli czy założycieli firm, którzy nie mają z kim skonsultować swoich pomysłów i wizji rozwoju. 
  • Wsparcie emocjonalne – prowadzenie firmy to istna huśtawka nastrojów. Z własnego doświadczenia wiem, że w ciągu jednego dnia nastrój może zmienić się kilkukrotnie. Founder jest w naturalny sposób emocjonalnie związany ze swoim przedsięwzięciem i każdą porażkę, i każdy sukces, nawet najmniejszy, bierze bardzo do siebie. Wsparcie obiektywnej osoby z zewnątrz jest tu na wagę złota. 
  • Budowanie sieci kontaktów – z jednej strony mentoring dla startupu buduje relację z danym Mentor/Mentorką, więc już w tej perspektywie jest budowaniem sieci kontaktów. Ale co ważniejsze, Mentor/Mentorka to osoba zazwyczaj bardzo doświadczona, ze swoją szeroką siecią kontaktów. Z pewnością podczas mentoringu może połączyć startup z wieloma osobami, które mogą być zainteresowane współpracą. 

Określenie celu mentoringu 

Sam proces i kroki realizacji mentoringu w przypadku startupu wynikają już ze specyfiki danego programu mentoringowego. W tym miejscu zwrócę uwagę na tylko jeden aspekt, a mianowicie na określenie celu procesu mentoringowego. 

Zasady definicji celów dla procesu mentoringowego zgodnie z metodą SMART.

Mentoring tym się różni od consultingu czy od grup mastermind, że powinien być zamknięty w formie procesu. Ze swoim początkiem i końcem. Oraz ze swoim konkretnym celem lub celami. Już przystępując do programu founder startupu powinien mieć świadomość tego jakich kompetencji mu brakuje i co chciałby osiągnąć uczestnicząc w programie mentoringowym.  

Później już, po utworzeniu pary mentoringowej, konieczne jest doprecyzowanie tego celu i zdefiniowanie konkretnych mierzalnych rezultatów procesu mentoringowego (tu przeczytasz więcej o celach w mentoringu). Określenie precyzyjnego celu pozwala bardziej efektywnie wykorzystać czas i daje możliwość stwierdzenia czy mentoring był skuteczny, czy nie. Jest to istotna, integralna część mentoringu. 

Gdzie szukać programów mentoringowych dla startupów 

Na koniec zastanówmy się, gdzie i w jaki sposób founderzy mogą znaleźć mentoring dla swojego startupu. 

Pierwszą szeroką grupą programów mentoringowych są inicjatywy dedykowane dla studentów i młodych ludzi, często powiązane z uczelniami wyższymi. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które dopiero myślą o założeniu startupu, ale mają swoje wątpliwości i pytania. Tego typu programy możesz znaleźć na bliskich Tobie uczelniach wyższych lub korzystając z Google. Poza tym, w przygotowanym przez nas katalogu programów mentoringowych utworzyliśmy sekcję programów mentoringowych dla studentów

Druga grupa jest związana z akceleratorami startupów. W tym przypadku bardzo często akceleratory są tworzone przez urzędy miast i organizacje rządowe wspierające przedsiębiorczość, bądź też przez same fundusze inwestycyjne. W naszym katalogu również zebraliśmy kilka tego typu programów mentoringowych dla startupów

Podziękowania dla mentora zespołu Mentiway 

Tak się akurat składa, że podczas rozwoju produktu Mentiway – czyli platformy do realizowania procesów mentoringowych sami mieliśmy okazję uczestniczyć w programie akceleracyjnym Startups by Invest in Łódź. A przy okazji tego programu otrzymaliśmy wsparcie mentora – Macieja, któremu z serca dziękujemy.  

Ten proces mentoringowy był dla nas niezwykle cennym doświadczeniem. Maciej nie tyle powiedział nam co i jak robić (bo nie na tym polega mentoring), ale bardziej otworzył nam oczy na wiele kwestii, poniekąd zmusił do autorefleksji i zainspirował do rozwoju w kierunkach, których wcześniej nie rozważaliśmy.  

W podziękowaniu za ten mentoring zapraszam Ciebie czytelniku do zapoznania się z fundacją, którą prowadzi Maciej: Working Dogs Foundation, stworzonej po to, aby poprzez edukację ludzi poprawiać standard życia psów. Zapraszam do odwiedzenia strony fundacji po więcej informacji: https://workingdogs.pl/ .

Cześć, mam na imię Tomek, jestem współtwórcą Mentiway. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i wspieramy organizacje w drodze do sukcesu! 💪 Jeśli jesteś zainteresowany(-a) tym, jak sprawnie i skutecznie wdrożyć program mentoringowy w Twojej organizacji z wykorzystaniem technologii:
📩 napisz do mnie
🔗 skontaktuj się ze mną na LinkedIn

Zobacz też:

Znajdź artykuły o podobnej tematyce