Do góry

Praca domowa w mentoringu – zadania dla Mentee między sesjami

Powrót Powrót

Mentoring jest wyjątkową formą rozwoju. Już sama relacja, która buduje się przez czas trwania procesu jest czymś odróżniającym mentoring od innych metod kształcenia. Ponadto, procesy mają indywidualny charakter, dostosowany do potrzeb Mentee, wydłużony w czasie, uwzględniający zmieniające się potrzeby.

Ale elementem, który wyróżnia mentoring na tle innych form doskonalenia jest też praca własna – zadania / projekty realizowane przez Mentee między sesjami mentoringowymi. W tym artykule przedstawię zalety tej pracy, pokażę przykłady i opowiem jak praca domowa jest realizowana w platformie Mentiway.

Praca własna Mentee w mentoringu 

Praca domowa między sesjami w mentoringu - zalety.

Zadania realizowane między sesjami (potocznie zwiemy je pracą domową lub pracą własną) pełnią istotną rolę w procesach mentoringowych i zdecydowanie są czymś, co warto robić w parach. 

Po pierwsze, praca domowa w tej formie pozwala zachować ciągłość rozwoju. Dzięki niej Mentee bierze aktywny udział w procesie mentoringowym nie tylko w trakcie sesji, czy tuż przed nimi – przygotowując się, ale też w dłuższych okresach między spotkaniami. Zazwyczaj sesje mentoringowe realizowane są co 2-4 tygodnie. Ten czas może być na tyle długi, że Mentee “zapomni” o czym pracował z Mentorem/ Mentorką podczas sesji. Praca własna pozwala zapobiec temu zjawisku. Zapewnia ciągłość rozwoju. 

Ponadto, praca między sesjami zwiększa też efektywność rozwoju i wprowadza element praktyki. Dzięki pracy domowej Mentee ma okazję w realnych sytuacjach przećwiczyć lub przetestować to, co było omawiane podczas spotkania z Mentorem/ Mentorką. To w naturalny sposób poprawia skuteczność procesu mentoringowego. Mentee uczy się szybciej i w sposób bardziej efektywny. 

Ostatecznie praca między sesjami i jej realizacja jest też istotnym podmiotem, na temat którego Mentor/ Mentorka może udzielić informacji zwrotnej. Mentee omawiając wyniki pracy nie tylko sam/ sama ocenia jej rezultaty i ma okazję do autorefleksji, ale też może spodziewać się konstruktywnego feedbacku od strony Mentora/ Mentorki. To okazja do dalszej pogłębionej pracy i podzielenia się własną wiedzą od bardziej doświadczonego kolegi/ koleżanki. 

Dzięki temu efekty prac domowych są też doskonałym tematem do rozpoczynania kolejnych sesji mentoringowych. Para może na początku spotkania omówić wyniki prac i dalej płynnie przejść do kolejnego tematu aktualnej sesji. 

Praca domowa a codzienne obowiązki Mentee 

Oprócz wyżej wymienionych korzyści praca domowa w mentoringu ma też tą zaletę, że może być w naturalny sposób wkomponowana w codzienne obowiązki Mentee.  

Mentoring zazwyczaj dotyczy obszarów, które są na co dzień realizowane przez Mentee. Cele krótkoterminowe osoby podopiecznej bardzo często odpowiadają celowi procesu mentoringowego. Dzięki temu realizowanie prac domowych zazwyczaj może dziać się przy okazji wykonywania codziennych obowiązków. 

Na przykład, jeżeli celem procesu jest poprawa umiejętności sprzedażowych, a Mentee te działania sprzedażowe realizuje w swojej codziennej pracy, to praca domowa może dotyczyć różnych praktycznych kwestii związanych z tymi działaniami. Może to być na przykład zastosowanie wybranych technik, zwrócenie uwagi na informację zwrotną, na własne uczucia czy wypowiadane słowa.  

Dzięki temu praca domowa nie tylko nie stanowi nadmiernego obciążenia dla Mentee, ale w bezpośredni sposób przyczynia się do praktycznego zastosowania i poprawy skuteczności codziennych działań

Przykłady prac domowych w mentoringu 

Praca własna w mentoringu zależy od aktualnych tematów sesji i celów Mentee. Nie da się określić przykładów zadań, które są najczęściej stosowane. Niemniej jednak, aby zobrazować to jak mogą wyglądać takie zadania przygotowałem kilka przykładów poniżej.  

  • Temat sesji mentoringowej: Poznanie swoich mocnych stron 
    Przykład pracy domowej: Zbierz opinie od współpracowników na temat własnych mocnych stron 
  • Temat sesji mentoringowej: Udzielanie konstruktywnego feedbacku
    Przykład pracy domowej: Zastosuj w kilku przypadkach model FUKO, zbierz i zapisz swoje przemyślenia na temat tych sytuacji i skuteczności użycia tego modelu w praktyce.
  • Temat sesji mentoringowej: Poprawa efektywności codziennej pracy
    Przykład pracy domowej: Przetestuj zastosowanie techniki macieży Eisenhowera w priorytetyzowaniu zadań. Przeanalizuj i przemyśl jej skuteczność i możliwość zastosowania w codziennej pracy. 

Praca własna dla Mentora 

Warto tu zauważyć, że oprócz zadań realizowanych przez Mentee również i Mentor/ Mentorka mają swoje zadania “domowe”. 

Zazwyczaj dotyczy to po prostu przygotowania się do każdej kolejnej sesji.  

Znając temat kolejnego spotkania Mentor/ Mentora powinni odpowiednio się przygotować zastanawiając się nad i porządkując swoją dotychczasową wiedzę i doświadczenie na ten temat. Czasem takie przygotowanie wymaga powrotu do lub znalezienia nowych materiałów źródłowych, przejrzenia ich i podsumowania na kolejną sesję. 

Moduł pracy domowej w Mentiway 

Prace domowe mają ogromne korzyści i są nieodłącznym elementem każdego procesu mentoringowego. W Mentiway duży nacisk kładziemy na ich zastosowanie w praktyce. W tym celu na poziomie każdej sesji wprowadziliśmy dedykowany moduł do zaplanowania zadania domowego i rekomendujemy jego wykorzystanie między innymi w agendach sesji czy w przypomnieniach mailowych. 

Ponadto, w celu poszerzania perspektywy wprowadziliśmy też moduł prac domowych do funkcjonalności Mentibot AI. Po wprowadzeniu tematu sesji sztuczna inteligencja zasugeruje kilka propozycji powiązanych prac do realizacji przed kolejnym spotkaniem. Czasem przydaje się spojrzenie na sprawy z boku – nawet z perspektywy AI. 

Cześć, witam Cię na blogu Mentiway.

Jeżeli tu jesteś, to znaczy, że interesujesz się mentoringiem. Bardzo mnie to cieszy!
Być może zaciekawi Cię też rozbudowany poradnik i checklista wdrożenia programu mentorigowego? Linki do tych materiałów znajdziesz poniżej.

X
Poradnik wdrożenia programu mentoringowego Checklista mentoringowa

Kontynuuj czytanie artykułu.

Cześć, mam na imię Tomek, jestem współtwórcą Mentiway. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i wspieramy organizacje w drodze do sukcesu! 💪 Jeśli jesteś zainteresowany(-a) tym, jak sprawnie i skutecznie wdrożyć program mentoringowy w Twojej organizacji z wykorzystaniem technologii:
📩 napisz do mnie
🔗 skontaktuj się ze mną na LinkedIn

Zobacz też:

Znajdź artykuły o podobnej tematyce