Organizacja własnego programu mentoringowego
Mentoring jako forma rozwoju staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Zarówno firmy, jak i uczelnie wyższe coraz częściej włączają procesy mentoringowe do oferty szkoleniowej dla swoich pracowników czy studentów.
Ten wzrost popularności zauważamy też w obszarze organizacji non-profit, fundacji, stowarzyszeń,
które często uzupełniają działania statutowe właśnie organizacją szerokich i otwartych programów mentoringowych. Platforma Mentiway miała okazję wspierać wiele tego typu programów, często uruchamianych po raz pierwszy. W tym artykule zebraliśmy nasze doświadczenia w tym obszarze
i prezentujemy zarówno korzyści wynikające z mentoringu, jak i elementy, na które warto zwrócić uwagę organizując pierwszą edycję programu.
Program mentoringowy jako dodatkowe narzędzie realizowania misji organizacji
Organizacje branżowe, fundacje, stowarzyszenia realizują swoją misję na wiele sposobów, dopasowanych do potrzeb, grup docelowych i swoich możliwości – przy pomocy wydarzeń, szkoleń, publikacji, badań, działalności w social media, etc.
Od kilku lat wśród tych “narzędzi” zaczął być też widoczny mentoring. Według naszych szacunków
w Polsce dostępnych jest kilkadziesiąt otwartych programów mentoringowych, w wielu przypadkach organizowanych właśnie przez fundacje i stowarzyszenia.
Realizacja szerokiego, otwartego programu mentoringowego zbieżnego ze statutem organizacji ma szereg korzyści, a rosnąca popularność mentoringu powoduje, że takie programy są coraz łatwiejsze do przeprowadzenia.
Do zalet mentoringu pod tym kątem możemy zaliczyć:
- Stworzenie i rozwijanie silnej i aktywnej społeczności Mentorów, Mentorek i Mentees wokół organizacji.
- Możliwość aktywizowania tej społeczności w zakresie budowania relacji i networkingu, wspierania się nawzajem.
- Czerpanie korzyści z tej społeczności w postaci zwiększonych zasięgów dotarcia z misją i realizowania misji organizacji, zyskanie zaangażowanych ambasadorów organizacji.
- Ewentualne korzyści finansowe lub przynajmniej sfinansowanie inicjatywy mentoringu dzięki opłatom rekrutacyjnym Mentees.
- I na koniec oczywiście ogrom korzyści dla samych uczestników wynikający z mentoringu jako formy budowania relacji i rozwoju.
Więcej o korzyściach mentoringu przeczytasz tu.
Otwarte programy mentoringowe organizowane przez firmy
Ciekawym potencjalnie trendem jest też organizowanie otwartych programów mentoringowych przez organizacje komercyjne. Jako Mentiway braliśmy udział już w kilku tego typu inicjatywach, w których program realizuje nie fundacja czy organizacja non-profit, ale przedsiębiorstwo.
Powodów do podejmowania takich działań zidentyfikowaliśmy kilka, przy czym na pewno nie jest to zamknięta lista:
- CSR, employer branding lub po prostu szczera chęć zaangażowania się w działania non-profit realizujące wybrany cel społeczny.
- Dotarcie do potencjalnych kandydatów na pracowników firmy.
- PR i promocja przedsiębiorstwa w wybranym obszarze – głównie dzięki social media i word of mouth.
- Ewentualne korzyści finansowe, jeżeli program wymaga wniesienia opłaty przez Mentees.
- Podniesienie satysfakcji, zaangażowania, rozwój i poprawa zdrowia psychicznego pracowników, jeżeli biorą udział w takim programie.
Pierwszy program mentoringowy
Jak widać korzyści i celów uruchomienia programu mentoringowego może być wiele. Z drugiej strony poziom trudności organizacji takiego programu okazuje się być mniejszy niż można w pierwszej chwili pomyśleć.
W ciągu ostatnich 2 lat rozwoju platformy Mentiway uczestniczyliśmy w organizacji już niemalże 10 programów, w wielu przypadkach była to pierwsza edycja programu, a więc i pierwsze kroki organizatorów z otwartym mentoringiem. Nic więc dziwnego, że liczba programów mentoringowych stale rośnie. Według naszej wiedzy może być ich nawet kilkadziesiąt, dla różnych grup odbiorców.
Zapoznaj się z naszym katalogiem otwartych programów mentoringowych.
Jednocześnie sama organizacja programu mentoringowego nie jest rocket science. Wiele fundacji przy okazji pierwszych takich programów radzi sobie bardzo dobrze.
Jak wspominamy na wstępie, byliśmy partnerami 6 takich inicjatyw do tej pory. Większość programów zakończyła się sukcesem zbierając przynajmniej po kilkanaście par mentoringowych i osiągając dobre opinie od uczestników.
Również element marketingowy takich działań może być bardzo korzystny: szum informacyjny na linkedin, zasięgi od kilkunastu nowych osób w swoich grupach (posty typu jestem Mentorem/Mentorką / Jestem Mentee w programie).
Jak uruchomić własny program mentoringowy – o czym należy pamiętać?
Warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Aby realizacja programu była skuteczna zarówno pod kątem zasięgu, jak i doboru uczestników, ważne będą:
- Przygotowanie – świadomość to podstawa – organizatorzy muszą mieć pełną świadomość tego czym jest mentoring, jakie są role Mentorów/Mentorek i Mentees itp.
(na naszym blogu znajdziesz artykuły: Zasady dobrego mentoringu, Skuteczny mentoring w firmie, Jak zostać mentorem?, Cechy dobrego mentora, Kim jest mentor?). - Komunikacja, grupa docelowa i zasięg – wyznaczenie grupy docelowej i spersonalizowana komunikacja to podstawa, aby dotrzeć do potencjalnych uczestników.
Warto skorzystać również z newslettera oraz grupy na social mediach, na której będziesz podgrzewać temat. - Korzyści dla uczestników – jasno przedstawiaj korzyści – zarówno tych dotyczących samego mentoringu (link do korzyści), jak i tych dodatkowych, wynikających z uczestnictwa w programie, np. Udział w szkoleniach i warsztatach.
- Poszukanie ambasadorów programu – promocja to rzecz oczywista, ale to co może być zaskakujące i nieoczywiste dla pierwszej edycji programu, to szukanie ambasadorów – osób, które będą wspierać promocję. Mogą to być Mentorzy, który wezmą udział w programie oraz osoby luźniej związane z organizacją, którzy poszerzą zasięg komunikacji w social media.
- Korzystanie z wiedzy bardziej doświadczonych – wymiana doświadczeń i dzielenie się wiedzą, otwartość i partnerstwo to ważne wartości i wspólny element kultury mentoringowej. Nie bój się pytać i korzystaj z wiedzy i doświadczenia innych organizatorów programów.
Jak zadbać o uczestników w trakcie realizacji programu?
Przebieg programu mentoringowego będzie zależał w dużej mierze od odbioru, opinii i zadowolenia uczestników, dlatego obok spraw organizacyjnych, niezbędnych dla rozpoczęcia programu, nie zapomnij o najważniejszym, ludzkim aspekcie programu. Poniższa lista pomoże Ci o to zadbać:
- Zachęcenie Mentees i Mentorów/Mentorki do promocji w social mediach – w Mentiway udostępniamy etykiety na Linkedin.
- Oficjalne otwarcie programu i networking – czyli spotkanie uczestników – najlepiej offline, aby uczestnicy mogli się poznać – moderacja networkingu.
- Odpowiednie wdrożenie uczestników – szkolenia i warsztaty, które pozwolą uczestnikom lepiej przygotować się do realizacji programu – w Mentiway proponujemy pakiet szkoleniowy i poprowadzenie nowych uczestników przez proces wdrożenia.
- Zapewnij Mentorom i Mentorkom możliwość interwizji i superwizji – wymiana doświadczeń wspiera i pozwala rozwijać się Mentorom/Mentorkom.
- Monitorowanie procesu i utrzymanie motywacji – W Mentiway proponujemy mechanizmy utrzymywania zaangażowania oraz monitorowania, dostęp do podstawowych informacji na temat procesów i możliwość reagowania. Zobacz też odrębny artykuł na temat mierników KPI dla programu mentoringowego.
- Zadbaj o spotkania uczestników w trakcie programu – jedną z okazji mogą stać się tzw. Połowinki – okazja do świętowania i wymiany doświadczeń.
- Oficjalne zakończenie programu – podsumowanie, ponownie networking, a wizja oficjalnego zakończenia wpływa na utrzymanie zaangażowania, które zwykle pod koniec spada.
Wszystkie te elementy stanowią solidne fundamenty do organizacji i realizacji programu mentoringowego – również pierwszego! Jeśli potrzebujesz wsparcia technologicznego w realizacji swojego programu, skontaktuj się z nami!
Cześć, witam Cię na blogu Mentiway.
Jeżeli tu jesteś, to znaczy, że interesujesz się mentoringiem. Bardzo mnie to cieszy!
Być może zaciekawi Cię też rozbudowany poradnik i checklista wdrożenia programu mentorigowego? Linki do tych materiałów znajdziesz poniżej.
Kontynuuj czytanie artykułu.
Cześć, mam na imię Tomek, jestem współtwórcą Mentiway. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i wspieramy organizacje w drodze do sukcesu! 💪 Jeśli jesteś zainteresowany(-a) tym, jak sprawnie i skutecznie wdrożyć program mentoringowy w Twojej organizacji z wykorzystaniem technologii:
📩 napisz do mnie
🔗 skontaktuj się ze mną na LinkedIn