Do góry
Powrót Narzędzia mentoringowe - strona główna
Wydrukuj

Drzewko - Jelly Baby Tree w mentoringu

Drzewjo jelly baby jest prostym narzędziem pozwalającym się skupić na racjonalnej dyskusji o danym problemie. Może być używany w różnych kontekstach i dotyczyć pracy z wieloma obszarami tj.
zarządzanie konfliktami, przechodzenie przez zmianę, stanie w obliczu wyzwania. Dzięki użyciu tego narzędzia uruchamiamy pokłady kreatywności oraz pozwalamy w jasny i przejrzysty sposób spojrzeć danej osobie na daną sytuację.
#konflikt
#rozwiązanie konfliktu
#zmiana
#przechodzenie przez zmianę
#wyzwanie
#kreatywność
#pobudzenie kreatywności
#nowe pomysły
#nowe opcje
#rozwoj
#działanie
#motywacja
#mentoring
#programy mentoringowe

The Jelly Baby tree

Kiedy stosować: 

  • Jelly Baby Tree to obraz należący do domeny publicznej, przedstawiający wiele „galaretowych dzieci” w różnych pozycjach i pozach na drzewie. Może być używany w różnych kontekstach i dotyczyć pracy z wieloma obszarami.  

Przykłady zastosowania:  

  • zarządzanie / rozwiązywanie konfliktów 
  • przechodzenie przez zmianę 
  • stanie w obliczu wyzwania 

Dzięki użyciu tego narzędzia uruchamiamy pokłady kreatywności oraz pozwalamy w jasny i przejrzysty sposób spojrzeć danej osobie na daną sytuację. 

Rekwizyty 

  • Przygotowana kopia Jelly Baby Tree  
  • kolorowe zakreślacze 

Instrukcja – Wariant 1

Etap 1

Zidentyfikujcie obszar, który jest tematem Waszej pracy. 

Etap 2

Poproś osobę, z którą pracujesz, aby uważnie przyjrzała się obrazkowi i zakreśliła jednym kolorem postać, która przedstawia miejsce, w którym się teraz widzi. 

W przypadku pracy zdalnej poproś o opisanie tej postaci. 

Etap 3

Dopytaj, poproś o uzasadnienie, dlaczego wybrał (-a) właśnie tę postać. Jak to interpretuje? Staraj się nie przedstawiać własnych opinii ani komentarzy. Po prostu słuchaj bez oceniania ich myśli. 

Etap 4

Jaka refleksja z tego płynie? Jakie wnioski? Jaka nauka? 
Wnioski końcowe mogą być punktem wyjścia do wyznaczania celów i planowania dalszych działań. 

Instrukcja – Wariant 2

Etap 1

Zidentyfikujcie obszar, który jest tematem Waszej pracy. 

Etap 2

Poproś osobę, z którą pracujesz, aby uważnie przyjrzała się obrazkowi i zakreśliła jednym kolorem postać, która przedstawia miejsce, w którym się teraz widzi. W przypadku pracy zdalnej poproś o opisanie tej postaci. 

W kolejnym kroku poproś o zaznaczenie (opisanie) postaci, w której a innym kolorem ten, który przedstawia miejsce, w którym chciałaby się znaleźć (w zależności od kontekstu: w danym okresie czasu, w danej sytuacji, w danej strukturze, itd.) 

Etap 3

Dopytaj, poproś o uzasadnienie, dlaczego wybrał (-a) właśnie te postaci. Jak to interpretuje? Jak interpretuje każde ze zdjęć wybranych postaci. Staraj się nie przedstawiać własnych opinii ani komentarzy. Po prostu słuchaj bez oceniania ich myśli. 

Etap 4

Zapytaj, co dana osoba musiałaby (chciałaby) zrobić, aby osiągnąć pozycję wskazywaną przez wybraną postać „galaretkę”. 

Jaka refleksja z tego płynie? Jakie wnioski? Jaka nauka? 

Wnioski końcowe mogą być punktem wyjścia do wyznaczania celów i planowania dalszych działań. 

Pracując z drzewkiem Jelly Baby Tree możesz też wykorzystywać inne postacie. Zadawać pytania kogo reprezentują inne postaci. Kto jest blisko Ciebie, kto dalej. Kto może być wsparciem a kto może przeszkadzać.  Jest to narzędzie dające dużo możliwości i wariantów wykorzystania.  

Źródło: Opracowanie własne.

Powrót Narzędzia mentoringowe - strona główna

Cześć, mam na imię Tomek, jestem współtwórcą Mentiway. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i wspieramy Cię w drodze do sukcesu! 💪

Jeśli jesteś zainteresowany(-a) tym, jak sprawnie i skutecznie wdrożyć program mentoringowy w Twojej organizacji z wykorzystaniem technologii:
📩 napisz do mnie
🔗 skontaktuj się ze mną na LinkedIn

Kontynuuj czytanie artykułu.

X