Mentoring, coaching i rozwój zespołu wymagają odpowiednich narzędzi. Oto propozycje technik z kategorii: Poszerzanie perspektywy w mentoringu.
Wyczyść filtr
Mentiway to aplikacja online umożliwiająca wdrożenie, przeprowadzenie i monitoring programu mentoringowego w organizacji.
W tej technice chodzi o pobudzenie kreatywności w celu znalezienie nowych rozwiązań. Użyteczna w sytuacji utknięcia i niemożności znalezienie rozwiązania.
Technika mająca na celu osadzenie osoby w tym co ważne i wartościowe. Jej uzycie ulatwia nadawanie priorytetów oraz wzmacnia i daje motywację do dzialania w określonym kierunku
Dzięki tej technice możliwe jest zidentyfikowanie przekonań ograniczających rozwój. Użuwając tej techniki na poziomie głębokim można rozpocząć pracę związaną ze zmianą przekonań i sposobów myślenia.
Technika użyteczna w celu systematyzacji i porządkowania myśli, pogłębienia samoświadomości. Użyteczna w sytuacji utknięcia i niemożności podjęcia deczyji.
Technika zadawania pytań poszerzająca perspekywę, dyrektywna, pozwalająca się skupić na znalezieniu realizacji danego celu. GROW nadaje strukturę oraz systematyzuje podejście do danego zagadnienia.
Technika zadawania pytań poszerzająca perspekywę, dyrektywna, pozwalająca się skupić na znalezieniu realizacji danego celu. RE-GROW nadaje strukturę oraz systematyzuje podejście do danego zagadnienia. Model ten może być zastosowany do powiązania obeccnej sesji z sesją poprzednią.
Technika zadawania pytań poszerzająca perspekywę, dyrektywna, pozwalająca się skupić na znalezieniu realizacji danego celu. T-GROW nadaje strukturę oraz systematyzuje podejście do danego zagadnienia.
To technika promująca pracę na potencjałach. Pozwala na zdefiniowane obszarów dzieki którym zyskuje się poczucie pełni, dobry nastrój i równowagę psychiczną.
Technika 5 opcji jest przydanym narzędziem pracy w sytuacji kiedy osoba z którą pracujemy napotyka na dużo przeszkód w drodze do realizacji celu. Przydatna będzie także w sytuacjach utknięcia, niemożności znalezienia rozwiązania przez osobę, z która pracujemy. Służy pobudzeniu kreatywności i znalezieniu możliwie największej liczby wariantów rozwiązania problemu.
Koło życia jest techniką sprawdzającą się kiedy jest potrzeba przyjrzenia się poziomowi satysfakcji w najważniejszych obszarach życia danej osoby. Dzięki wykorzystaniu wizualnej formie tego ćwiczenia z łatwością można dotrzeć co jest w danym momencie ważne. To narzędzie może być użyte na jednej z pierwszych sesji i na jednej z ostatnich w celu zmierzenia zmiany poziomu satysfakcji z obszaru/obszarów wyznaczonych do pracy.
Koło pracy jest techniką sprawdzającą się kiedy jest potrzeba przyjrzenia się poziomowi satysfakcji w najważniejszych obszarach pracy danej osoby. Dzięki wykorzystaniu wizualnej formie tego ćwiczenia z łatwością można dotrzeć co jest w danym momencie ważne. To narzędzie może być użyte na jednej z pierwszych sesji i na jednej z ostatnich w celu zmierzenia zmiany poziomu satysfakcji z obszaru/obszarów wyznaczonych do pracy.
Koło wartości jest techniką sprawdzającą się kiedy jest potrzeba przyjrzenia się poziomowi satysfakcji w najważniejszych obszarach życia i wartości danej osoby. Dzięki wykorzystaniu wizualnej formie tego ćwiczenia z łatwością można dotrzeć co jest w danym momencie naprawdę ważne. To narzędzie może być użyte na jednej z pierwszych sesji i na jednej z ostatnich w celu zmierzenia zmiany poziomu satysfakcji z obszaru/obszarów wyznaczonych do pracy.
Technika 5 opcji jest przydanym narzędziem pracy w sytuacji utknięcia, niemożności znalezienia rozwiązania przez osobę, z która pracujemy. Służy pobudzeniu kreatywności i znalezieniu możliwie największej liczby wariantów rozwiązania problemu.
Drzewjo jelly baby jest prostym narzędziem pozwalającym się skupić na racjonalnej dyskusji o danym problemie. Może być używany w różnych kontekstach i dotyczyć pracy z wieloma obszarami tj. zarządzanie konfliktami, przechodzenie przez zmianę, stanie w obliczu wyzwania. Dzięki użyciu tego narzędzia uruchamiamy pokłady kreatywności oraz pozwalamy w jasny i przejrzysty sposób spojrzeć danej osobie na daną sytuację.
Dialog sokratejski jest techniką pracy, techniką zadawania pytań wspierającą przyglądania się i podważania pojawiąjących się nieracjonalnych myśli, przekonań. Polega na dyskutowaniu i kwestionowaniu tego co pojawia się w naszym umyśle na skutek danego wydarzenia czy też sytuacji.
Uważna komunikacja jest narzędziem do pracy w sytuacji trudności w komunikacji, problemów w relacjach. Dzięki tej technice przyglądamy się w sposób uważny jak się komunikujmy i dlaczego wybrany sposób komunikacji nie działa. W tej metodzie uczymy też komunikacji NVC (komunikacja bez przemocy).
Radzenie sobie z ograniczającymi przekonaniami jest kluczowym elementem pracy rozwojowej. Pytania te mają na celu zbadanie przyczyn danych przekonań oraz zachęcenie Mentee do transformacji przekonań ograniczających na wspierające.