Analiza i wyciaganie wniosków - techniki i narzędzia
Mentoring, coaching i rozwój zespołu wymagają odpowiednich narzędzi. Oto propozycje technik z kategorii: Analiza i wyciaganie wniosków w mentoringu.
Wyczyść filtr
Mentiway to aplikacja online umożliwiająca wdrożenie, przeprowadzenie i monitoring programu mentoringowego w organizacji.
Technika mająca na celu systematyzację dostępnych danych poprzez głeboką analizę i wyciąganie z niej wniosków. Pozwala się skupić na tym co najważniejsze.
Rozbudowana technika mająca na celu udzielenie informacji zwrotnej dotyczącej wykonania konkretnej czynności, zadania, sposobu postępowania. Umożliwa szeroką analizę zaistniałego wydarzenia, motywuje i służy uczeniu się i rozowjowi danej osoby.
W tej technice chodzi o pobudzenie kreatywności w celu znalezienie nowych rozwiązań. Użyteczna w sytuacji utknięcia i niemożności znalezienie rozwiązania.
Zastosowanie tego modelu pomaga utrzymać dyscyplinę w określaniu celów, które są jasno sformułowane, ważne i możliwe do osiągnięcia w wyznaczonym czasie.
Technika mająca na celu osadzenie osoby w tym co ważne i wartościowe. Jej uzycie ulatwia nadawanie priorytetów oraz wzmacnia i daje motywację do dzialania w określonym kierunku
Dzięki tej technice możliwe jest zidentyfikowanie przekonań ograniczających rozwój. Użuwając tej techniki na poziomie głębokim można rozpocząć pracę związaną ze zmianą przekonań i sposobów myślenia.
Technika użyteczna w celu systematyzacji i porządkowania myśli, pogłębienia samoświadomości. Użyteczna w sytuacji utknięcia i niemożności podjęcia deczyji.
Prosta i krótka technika mająca na celu udzielenie informacji zwrotnej. Sprawdzi się w sytuacji udzielania szybkiej i zwięzłej informacji zwrotnej po wykonaniu czegoś, szczególnie w sytuacji jeżeli było się tego świadkiem. Motywuje i służy uczeniu się i rozowjowi danej osoby.
Model GOLD sprawdzi się w sytuacji udzielania informacji zwrotnej, w sytuacji, gdy działania drugiej osoby nie spełniły oczekiwań. Zachęca do analizy i zastanowienia się nad innym podejściem postępowania w podobnej sytuacji. W założeniu powinna motywować i służyć rozwojowidanej osoby.
Technika 3 D jest dobrym narzędziem do pracy w sytuacji, w której jest potrzeba szybkiego i efektywnego skoncentrowania się na wypracowaniu potencjalnych rozwiązań do danego problemu / zagadnienia a w kolejnej fazie wzięcia odpowiedzialności za ich wdrożenie.
HELP to akronim od słów: H – what Happend (Co się wydarzyło?) E – Emotions (Jakie towarzyszyły temu emocje?) L – Learning (Jaka płynie z tego nauka?) P – Plan ( Jaki jest plan działania?)
To technika zadawania pytań, która sprawdzi się w sytuacji pracy, z osobą która jest zdekoncentrowana, ma trudność z określeniem istoty problemu, niepewną tego, co może zrobić w danej sytuacji.
Dialog sokratejski jest techniką pracy, techniką zadawania pytań wspierającą przyglądania się i podważania pojawiąjących się nieracjonalnych myśli, przekonań. Polega na dyskutowaniu i kwestionowaniu tego co pojawia się w naszym umyśle na skutek danego wydarzenia czy też sytuacji.
Bilans energetyczny to technika pozwalająca zobaczyć co w pracy sprawia satysfakcję a co powoduje wyczerpanie. Dzięki zastosowaniu praktyki uważności dana osoba może przyjrzeć się tym zadaniom, które sprawiają radość i zastanowienie się co można zrobić, żeby takich czynności / aktywności było więcej.
Zastosowanie tego modelu pomaga spojrzeć na wyznaczaony cel w sposób kompleksowy, utrzymać dyscyplinę, zapewnić maksymalizację jego realizacji poprzez przyjrzenie się wielu aspektom danego celu. Meoda kładzie nacick na mierniki oraz korzyści z osiagnięcia danego celu.
Radzenie sobie z ograniczającymi przekonaniami jest kluczowym elementem pracy rozwojowej. Pytania te mają na celu zbadanie przyczyn danych przekonań oraz zachęcenie Mentee do transformacji przekonań ograniczających na wspierające.