Realizacja określonego celu - techniki i narzędzia
Mentoring, coaching i rozwój zespołu wymagają odpowiednich narzędzi. Oto propozycje technik z kategorii: Realizacja określonego celu w mentoringu.
Wyczyść filtr
Mentiway to aplikacja online umożliwiająca wdrożenie, przeprowadzenie i monitoring programu mentoringowego w organizacji.
Zastosowanie tego modelu pomaga utrzymać dyscyplinę w określaniu celów, które są jasno sformułowane, ważne i możliwe do osiągnięcia w wyznaczonym czasie.
Technika zadawania pytań poszerzająca perspekywę, dyrektywna, pozwalająca się skupić na znalezieniu realizacji danego celu. GROW nadaje strukturę oraz systematyzuje podejście do danego zagadnienia.
Technika zadawania pytań poszerzająca perspekywę, dyrektywna, pozwalająca się skupić na znalezieniu realizacji danego celu. RE-GROW nadaje strukturę oraz systematyzuje podejście do danego zagadnienia. Model ten może być zastosowany do powiązania obeccnej sesji z sesją poprzednią.
Technika zadawania pytań poszerzająca perspekywę, dyrektywna, pozwalająca się skupić na znalezieniu realizacji danego celu. T-GROW nadaje strukturę oraz systematyzuje podejście do danego zagadnienia.
To technika motywująca do wzięcia odpowiedzialności za działania. Dzięki jej zastosowaniu można poszerzyć perspektywę, wygenerować nowe opcje i zakotwiczyć osobę w działaniu.
Technika 5 opcji jest przydanym narzędziem pracy w sytuacji kiedy osoba z którą pracujemy napotyka na dużo przeszkód w drodze do realizacji celu. Przydatna będzie także w sytuacjach utknięcia, niemożności znalezienia rozwiązania przez osobę, z która pracujemy. Służy pobudzeniu kreatywności i znalezieniu możliwie największej liczby wariantów rozwiązania problemu.
Technika 3 D jest dobrym narzędziem do pracy w sytuacji, w której jest potrzeba szybkiego i efektywnego skoncentrowania się na wypracowaniu potencjalnych rozwiązań do danego problemu / zagadnienia a w kolejnej fazie wzięcia odpowiedzialności za ich wdrożenie.
Drzewjo jelly baby jest prostym narzędziem pozwalającym się skupić na racjonalnej dyskusji o danym problemie. Może być używany w różnych kontekstach i dotyczyć pracy z wieloma obszarami tj. zarządzanie konfliktami, przechodzenie przez zmianę, stanie w obliczu wyzwania. Dzięki użyciu tego narzędzia uruchamiamy pokłady kreatywności oraz pozwalamy w jasny i przejrzysty sposób spojrzeć danej osobie na daną sytuację.
Zastosowanie tego modelu pomaga spojrzeć na wyznaczaony cel w sposób kompleksowy, utrzymać dyscyplinę, zapewnić maksymalizację jego realizacji poprzez przyjrzenie się wielu aspektom danego celu. Meoda kładzie nacick na mierniki oraz korzyści z osiagnięcia danego celu.
Uważna komunikacja jest narzędziem do pracy w sytuacji trudności w komunikacji, problemów w relacjach. Dzięki tej technice przyglądamy się w sposób uważny jak się komunikujmy i dlaczego wybrany sposób komunikacji nie działa. W tej metodzie uczymy też komunikacji NVC (komunikacja bez przemocy).